Adet Döneminde İltihaplı Kanama Sebepleri

25.10.2018
A+
A-
Adet Döneminde İltihaplı Kanama Sebepleri

Adet döneminde iltihaplı adet kanaması ile karşı karşıya kalındığında ilk önce bir Kadın doğum uzmanına gitmekte fayda bulunmaktadır. Adet dönemi dışında ya da adet döneminde iltihaplı kanama sebepleri kısaca; doğum kontrol hapları, vajinada oluşan bir iltihap, rahimde oluşan bir iltihap, yumurtalıklarda meydana gelen bir enfeksiyon, hormonal değişiklikler ve cinsel yolla bulaşan hastalıklar olarak bilinmektedir. Uzmanlar tarafından da iltihaplı kanama sebepleri bu şekilde sıralanmaktadır.

İltihaplı Adet Kanama Önemsenmeli Midir?

Kadınlarda, aylık döngü sırasında ya da aylık döngü dışında herhangi bir günde de iltihaplı adet kanama ile karşı karşıya kalınmaktadır. Ancak iltihaplı kanama genellik ile Kadınlar tarafından çok önemsenmemektedir. Halbuki herhangi bir iltihaplı kanamaya şahit olunduğu anda Kadın doğum uzmanına danışılmalı ve nedeninin bir uzman tarafından araştırılması gerekmektedir. Bu kanamayı önemseyen çoğu Kadında iltihaplı kanamanın devamında daha farklı hastalıklar gözlemlenmiştir ve daha farklı hastalıklara yol açtığı bilinmektedir. Tüm bu sebeplerden ötürü adet döneminde iltihaplı kanama bulgusuna rastlanıldığında önemsenmelidir.

Adet Döneminde İltihaplı Kanama Sebepleri

Adet Döneminde İltihaplı Kanama Olduğunda Ne Yapılmalıdır?

Aylık döngü boyunca karşılaşılan iltihaplı kanama durumlarında sakinlik korunmalı ve anında uzman bir hekimden tıbbi destek almak, uzman hekimin yönlendirmeleri ile gerekli test ve tahlilleri yaptırmak ve sonrasında ise tedavi için verilen ilaçları düzenli olarak kullanmak gerekmektedir.

İltihaplı Kanamadan Korunmak İçin Yapılması Gerekenler

Adet döneminde ya da adet dönemi dışında vajinal iltihap kanamadan korunma yöntemleri bulunmaktadır. Bu yöntemler; tuvalet sonrası peçete ile temizliğin vajinadan makata doğru yapılması, vajinal duş alınmaması, vajinaya yabancı madde http://sisliclub.com/ sokulmaması, iç çamaşırın her zaman temiz tutulması ile beraber pamuklu iç çamaşırlarının tercih edilmesi, dar pantolon ya da elbiselerden uzak durulması, sabun veya duş jeli gibi kimyasal ürünlerin vajina ile temas ettirilmemesi, prezervatif kullanımının artırılması ve prezervatifsiz bir cinsel birliktelik yaşanmaması, genital bölgeyi tüylerden şişli bayan escort arındırırken enfeksiyona sebep olacak aletlerin kullanılmaması, regl döneminde cinsel birliktelik yaşanmamasına dikkat edilmesi olarak sıralanabilir. Tüm bu yöntemler uygulandığında, uzman hekimin yönlendirmesi ile de birlikte iltihap vücuttan atılmış olacaktır.

Adet kanının kokusu rahatsız edici şekilde koku yapmamaktadır, fakat rahatsız edici koku geliyorsa ya enfeksiyon belirtisi olabilir yada ped uzun süre üzerinizde kalmış ise koku olabilir.

İlginizi Çekebilir:  Anne Adaylarının Bilmesi Gereken Bazı Noktalar

Aşağıdaki durumlarda doktorunuzu arayın:

 • 7 günden uzun adet kanaması yaşıyorsanız,
 • Adet kanaması 21 günden az veya 35 günden fazla ise,
 • 3 ile 6 aydan daha uzun süre adet kanamasının olmaması,
 • Adet dönemi dışında kanama,
 • Cinsel ilişki sonrası kanama olması,
 • Menopozdan sonra kanama olması,
 • Ay boyunca lekelenme olması, (herhangi bir renk)
 • Vajinada ya da alt karın bölgesinin ağrıması,
 • Enfeksiyon belirtisi gösteren ateş,
 • Yorgunluk olması,
 • Normal dönem akışının ötesinde ağır kanama olması,
 • Bir intrauterin cihazın (RİA) yerleştirilmesinden sonra kahverengi akıntı,
 • Göğüs kanseri tedavisinde tamoksifen kullanırken kahverengi akını görmek,
 • Polikistik over sendromu (PCOS) da döneminiz boyunca kahverengi akıntıya neden olabilir.

Bu tür durumlarda mutlaka doktorunuzla iletişime geçiniz.

Uzman Doktor Görüşü ile İltihaplı Adet Kanaması Sorularına Cevapları

Sorunlarınız devam ediyorsa mutlaka uzman doktor kontrolüne gidiniz.

Umut
Umut
9 Kadın haber sitesinde yazar. Hayatı boyunca bir çok projede rol alarak kendini geliştirmeye devam etmekte. Kendisinin bilgilerinden faydalanabilir içeriklerini büyük keyifle okuyabilirsiniz.
YAZARA AİT TÜM YAZILAR
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Manisa araç kiralama Manisa evden eve nakliyat