Anne ile Bebek Arasındaki Riskli Uyuşmazlık

09.12.2018
A+
A-
Anne ile Bebek Arasındaki Riskli Uyuşmazlık

Riskli uyuşmazlık halk arasında kan uyuşmazlığı olarak bilinmektedir. Uzmanların bu uyuşmazlık hakkında yaptığı açıklamalarda dikkat çekilen bir nokta da uyuşmazlığın eşler arasında olduğunun sanılmasının aksine gebelik döneminde anne ile bebek arasındaki riskli uyuşmazlık olarak açıklanmaktadır.

Anne ile Bebek Arasındaki Kan Uyuşmazlığı Nasıl Ortaya Çıkar?

Bebeğin kan grubu oluşma dönemi anne adayının karnındaki 2. ayın sonunda ortaya çıkmaktadır. Bebeğin kan grubunun özellikleri, anne ve baba adaylarının kan gruplarının özelliğinin uyuşup uyuşmamasına göre oluşmaktadır. Bebeklerin kan grupları anne ve babadan gelen tesadüfi genlerden oluşmaktadır ancak tüm bu bilgiler dışında bilinmesi gereken bir diğer konu da bebeğin kan grubu anne, baba ve kardeşler arasında da farklılık gösterebilmektedir. Annenin kan grubunun RH negatif olması durumunun sonunda bebeğin kan grubu RH pozitif olmasının durumunda anne ile bebek arasında kan uyuşmazlığı ortaya çıkmaktadır.Anne ile Bebek Arasındaki Riskli Uyuşmazlık

İlginizi Çekebilir:  En Güzel Şal Modelleri

AB RH 0 Pozitif Uyuşmazlığı

Annedeki antikorların plasentadan pasif geçme durumuyla ortaya çıkan AB RH 0 Pozitif durumu oluşmaktadır. Uzmanlar tarafından araştırılan durumların sonucunda ortaya çıkan bilgiler ışığında; 0 rh pozitif kan grubuna sahip anne adaylarının A Rh ve B Rh belirleyicilerini anti A ve B ankikorlarıyla çökertmektedir. Bu durum ilk Hamilelik döneminden itibaren ortaya çıkabilmektedir. Uzmanlar tarafından belirli aralıklarla incelenen anne adaylarının bu uyuşmazlık şiddeti artmaz ve doğum sağlıklı bir şekilde gerçekleşir hale gelebilmektedir.

Umut
Umut
9 Kadın haber sitesinde yazar. Hayatı boyunca bir çok projede rol alarak kendini geliştirmeye devam etmekte. Kendisinin bilgilerinden faydalanabilir içeriklerini büyük keyifle okuyabilirsiniz.
YAZARA AİT TÜM YAZILAR
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.