APPLE İLE BAYAN SIHHATİ TABULARI YIKILIYOR

11.03.2021
A+
A-

Büyük ölçekli ve uzun vadeli menstrüasyon araştırmalarının bayan sıhhatiyle ilgili bilimsel gelişmeleri nasıl kolaylaştıracağını ve …

APPLE İLE BAYAN SIHHATİ TABULARI YIKILIYOR

Büyük ölçekli ve uzun vadeli menstrüasyon araştırmalarının bayan sıhhatiyle ilgili bilimsel gelişmeleri nasıl kolaylaştıracağını ve menstrüasyonla ilgili tabuları ortadan kaldırmaya nasıl yardımcı olabileceğini ortaya koyan Apple Bayan Sıhhati Araştırması’nın birinci sonuçları yayınlandı.

APPLE İLE BAYAN SIHHATİ TABULARI YIKILIYOR

Dönüm noktası niteliğindeki bu araştırmada döngü izleme bilgileri ve öteki sıhhat bilgileri toplanarak elde edilen kapsamlı bilgiler, ABD’nin tüm eyaletleri ve bölgelerinden farklı ırk ve yaşlardaki iştirakçilerin doldurdukları anketlerle destekleniyor. İştirakçiler araştırmayla paylaşacakları data çeşitlerini denetim edebiliyor ve bu dataların araştırmada hangi emellerle kullanılacağını şeffaf bir biçimde görebiliyor.

Apple Bayan Sıhhati Araştırması’nı Harvard T.H. Chan School of Public Health bünyesinde yürüten grup, Research uygulamasının inovatif metodolojisiyle elde ettiği datalarla yayınladığı ön araştırma güncellemesi ile bayanlara ve menstrüel semptomlarına ait bilimsel tahlillere öncülük ediyor. Çeşitli yaş ve ırklardaki 10.000 Amerikalı iştirakçiden elde edilen dataları içeren güncelleme, büyük ölçekli ve uzun vadeli menstrüasyon araştırmalarının bayan sıhhatiyle ilgili bilimsel gelişmeleri nasıl kolaylaştıracağını ve menstrüasyonla ilgili tabuları ortadan kaldırmaya nasıl yardımcı olabileceğini ortaya koyuyor.

APPLE İLE BAYAN SIHHATİ TABULARI YIKILIYOR

Tabiplerin birden fazla bayanların menstrüel döngülerini genel sıhhatlerine açılan kıymetli bir pencere olarak görse de bu husus dikkat cazibeli ölçüde az araştırılıyor. Menstrüasyonla ilgili tıbbi araştırmalar bugüne kadar ekseriyetle küçük ölçekli çalışmalarla hudutlu kalıyor ve nüfusun büyük kısmını temsil edemiyordu. Somut bilimsel datalar olmadan, bayanların menstrüel semptomları tarih boyunca ya görmezden Gelindi ya da çok reaksiyon yahut çok hassasiyet olarak isimlendirilerek hafife alındı.

İlginizi Çekebilir:  Tırnak Kırılmalarını Önleyen Krem

Research uygulaması aracılığıyla yürütülen Apple Bayan Sıhhati Araştırması, ABD’deki bayanları iPhone’larını ve varsa Apple Watch’larını kullanarak bu araştırmaya katılmaya davet ediyor.

Araştırma grubu ön datalar üzerinde çalışmaya devam ederek kullanılan formülleri de içeren detaylı bir tahlili akran kontrolü yapılması ve bilimsel bir mecmuada yayınlanması için hazır hale getirecek.

Tipinin birinci örneği olan Apple Bayan Sıhhati Araştırması, menstrüel döngülerin ve polikistik over sendromu, kısırlık ve menapoz üzere çeşitli sıhhat durumlarıyla kontaklarının daha düzgün anlaşılmasını hedefliyor. ABD’deki iPhone ve Apple Watch kullanıcıları, Research uygulamasını indirerek Harvard T.H. Chan School of Public Health ve NIH Ulusal Etraf Sıhhati Bilimleri Enstitüsü (NIEHS) ile birlikte gerçekleştirilen araştırmaya katılabilirler. İştirakçilerin en az 18 yaşında (Alabama ve Nebraska’da en az 19 yaşında, Porto Riko’da en az 21 yaşında) olmaları ve hayatları boyunca en az bir sefer regl olmuş olmaları gerekir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Manisa araç kiralama Manisa evden eve nakliyat