Balığı Unla Kızartmak Kansere Yol Açıyor

27.11.2018
A+
A-
Balığı Unla Kızartmak Kansere Yol Açıyor

Balığı Unla Kızartmak Kansere Yol Açıyor. Sofraların vazgeçilmezlerinden olan balık, birçok kişi tarafından una bulanarak kızartılıyor. Böylece hem daha lezzetli bir tat meydana geliyor hem de balığın tavaya yapışması önleniyor. Ancak uzmanlardan gelen uyarılar, balığı un ile kızartmanın kansere neden olduğunu ortaya koyuyor. Uzmanlar, şeker ve karbonhidratın yüksek ısıya maruz kalması sonrasında çeşitli kanserojen maddelerin ortaya çıktığını söylüyor. Karbonhidratın aşırı sıcaklığa bağlı olarak ortaya çıkardığı Heterosiklik Amino Asit bileşeni, doğrudan insanlarda kansere yol açıyor.

Yağda Kızartılan Ürünlerde Kanser Riski

Heterosiklik Amino Asit adını verdiğimiz bileşen, aynı zamanda balıklarda bulunan amino asitlerin aşırı ısıya maruz kalması sonucunda da oluşur. Bu amino asitler yağda kızartılan birçok üründe mevcuttur. Bu nedenle uzmanlar, birçok kızartma ürününün kansere yol açtığını belirtiyor ve bu konuda insanları uyarıyor.Balığı Unla Kızartmak Kansere Yol Açıyor

İlginizi Çekebilir:  Meme Kanseri Teşhisi Neden Önemlidir?

Balık Nasıl Tüketilmeli?

Un eşliğinde balığı tavada kızartmak, yüksek oranda kanser riski meydana getirebiliyor. Bu konuda uzmanların alternatif olarak tavsiye ettiği balık pişirme yöntemi, buğulamadır. Ayrıca uzmanlar, haşlama yöntemini de oldukça sağlıklı bir pişirme yöntemi olarak gösteriyor. Balığı fırında pişirmek isteyen kişilerin ise yüksek sıcaklıktan vazgeçmesi gerekiyor. Balık ürünleri yüksek ısıya maruz kaldığı sürece içindeki kanserojen maddeleri ortaya çıkaracaktır. Her şeye rağmen balığı kızartarak yemekten vazgeçemeyenler için, C vitamini tavsiyesi yapılıyor. Balık kızartmasını tüketirken yanında mutlaka bolca yeşillik ve limon tüketmeye özen gösterin.

Ahu Mengeç
Ahu Mengeç
Merhabalar ben Ahu, sizlere moda, güzellik ve sağlık kategorilerinde içerikler hazırlayacağım. Umarım yazılarımı beğenerek ve keyifle okursunuz. Daha çok yazımız var çok bana ulaşmak için ahu.mengec@9kadin.com mail adresinden ulaşabilirsiniz.
YAZARA AİT TÜM YAZILAR
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Manisa araç kiralama Manisa evden eve nakliyat