Bebeklerde Göz Kayması Tedavisi

Bebeklerde Göz Kayması Tedavisi

Bebeklerde çoğu zaman rastlanılan göz kayması gibi sorunlar tedavi edilebilir olup geçici bir durumdur. Bunun için de bu rahatsızlığa sebep olan araştırılıp tespit edilmesi sonrasında ortaya çıkan sonuçlara uygun yöntemlerle tedavi uygulanır. Peki bebeklerde göz kayması tedavisi nasıl yapılır?

Göz Kayması Nedir?

Özellikle bebeklerde rastlanılan bir durum olup bir ya da iki gözünde farklı yönlere bakması sonucu ortaya çıkan rahatsızlıktır. Yani böyle bir durumda gözlerin ikisi de sabit bir yere odaklanma konusunda başarısız olur. Bu durum daha çok, bebeğin bir yere çok fazla yakından bakması ya da yorgun olmasından kaynaklanıyor olabilir. Fakat, nedensiz bir yere olduğu örnekler de mevcuttur. Daha çok 1-5 yaşları arasında görülür. İstisnai olarak 6 yaş üstünde de görülebilir. Bu durumda derhal uzman bir kişinin kontrolünden geçmesi, gelecekte oluşabilecek sorunların önüne geçebilir.Bebeklerde Göz Kayması Tedavisi

Nasıl Tedavi Edilir?

Bebek ve henüz küçük yaşta olan çocuklardaki bu rahatsızlık için en fazla başvurulan tedavi yöntemi şüphesiz ameliyat edilmesidir. Ancak, bu durum eğer göz ve çevresindeki kaslardan kaynaklı bir sorun ise ameliyat edilmesi gerekir. Bunun dışında rahatsızlık derecesine göre göze uygun gözlükler yada göz kapama bandı ile de tedavi edilebilir. Bu nedenle erken teşhis edilmiş bu gibi sorunlara karşı ihmalkar bir şekilde davranmak, çocuğunuzun gelecekte ciddi göz sorunları yaşamasına sebebiyet verebilir. Bu nedenle en kısa sürede uzman bir kişiye götürmelisiniz.

İlginizi Çekebilir:  Spor Yaparken Yağ Zayıflaması Nasıl Sağlanır?

Göz Kayması Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Çocuklarınızın telefon ya da televizyon gibi göz sağlığını tehdit eden unsurlara yakından bakmasına engel olmalısınız. Bu tür sorunlarla karşılaşmış olsun ya da olmasın çocuklarınıza göz egzersizi yaparak bu riski ortadan kaldırabilirsiniz. Örneği; elinizle bebeğinizin gözünü hafif bir şekilde kapatın. Bu durumda refleks olarak bebeğiniz, göz kapaklarını açmaya çalışacaktır. Göz kapakları üzerinden sarf ettiği enerji ile göz ve çevresinde bulunan kasların aktif kalmasını sağlayacaktır. Ya da elinize aldığınız dikkat çekici bir oyuncak ile bebeğinizin karşısında durarak dört farklı yöne çevirerek gözlerini hareket ettirmesini sağlayın. Son olarak da daire çizerek takip etmesini sağlayın.

Umut
Umut
9 Kadın haber sitesinde yazar. Hayatı boyunca bir çok projede rol alarak kendini geliştirmeye devam etmekte. Kendisinin bilgilerinden faydalanabilir içeriklerini büyük keyifle okuyabilirsiniz.
YAZARA AİT TÜM YAZILAR
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Manisa araç kiralama Manisa evden eve nakliyat