Bebeklerde Vücut Isısını Nasıl Koruyabilirsiniz?

Bebeklerde Vücut Isısını Nasıl Koruyabilirsiniz?

Bebeklerin bakımı konusunda anneler çok hassas olurlar, onların beslenmesi, sağlıklı olmaları, temizlikleri gibi her türlü bakımı anneye aittir. Anneler ise en değerli varlıkları bebekleri için bazen dozu kaçıracak düzeyde korumacı olup bilinçsizce davranabiliyorlar. Bebekleri çok beslemek, çok giydirmek ya da giydirmemek, sıcak yada soğuk ortamda tutmak gibi nedenlerle onlara zarar verilebiliyor. Yapılan her davranışın dengeli olması ve aşırıya kaçılmaması gerekir. Bebeğin sağlıklı olması için onların vücut ısılarını korumak gerekir. Peki, bebeklerde vücut ısısını nasıl koruyabilirsiniz?

Bebeklerin Vücut Isısını Korumak Neden Önemlidir?

Özellikle yeni doğan bebeklerde vücut ısısını korumak çok önemlidir. Yeni doğanlarda cilt altı yağ dokuları yeteri kadar gelişmediği için vücudun ısısını uzun süre koruyamaz. Soğuk ortamda bırakıldığında ya da çıplak kaldıklarında vücut ısıları düşer ve hasta olurlar. Diğer taraftan ter bezleri yeterli olgunluğa erişemediği için sıcak ortamda kalan yada çok fazla giydirilen bebek de fazla ısınır. Isı fazlalığı ise bebeklerde gelişme geriliklerine yol açabilir.Bebeklerde Vücut Isısını Nasıl Koruyabilirsiniz?

Bebeklerin Vücut Isıları Nasıl Olmalıdır?

Yeni doğan bebeklerin vücut ısıları 36,5 – 37,5 derece aralığında olmalıdır. Bebek odalarında ortalama sıcaklık derecesi 22 – 23 derece olmalıdır. Sobalı evlerde ısı birden yükselir ve birden düşer bu sırada ortaya çıkan ısı farklılıkları olumsuzluk yaratabilir. Kaloriferli evlerde ise ısı ayarını dengelemek daha kolaydır ancak burada da ortaya hava kuruluğu çıkar. Havanın kurumasını önlemek için odaya nem makinesi koyabilirsiniz veya ıslak havlu bulundurarak çözüm yaratabilirsiniz. Bebek odalarında bir termometre bulundurarak oda ısısını dengede tutabilirsiniz.

İlginizi Çekebilir:  Katlanabilir Samsung Glaxy F'nin Fiyatı Dudak Uçuklatacak! Galaxy F Fiyatı ve Özellikleri?

Sağlıklı Bebek İçin Ne Giydiği Önemlidir

Bebeklerin odası mümkünse güneş alan bir oda olmalıdır, zaman zaman havalandırma sağlamalı ve oksijen almasına olanak sağlanmalıdır. Bebeğe giydirdiğiniz kıyafetlerin bulunduğu odaya göre uyumlu olması gerekir. Oda sıcaklığı düşükse daha kalın veya bir kat daha fazla giydirebilirsiniz. Yüksek sıcaklık varsa ince kıyafetler giydirin, üzerinde fazla kat varsa çıkartın terlemesine izin vermeyin. Bir yelek veya ceket sıcaklık farklarında en çok işinizi görecek kıyafetlerdir. Uykuya yatırırken ise kesinlikle kalın giydirmeyin, havanın durumuna göre ince veya orta kalınlıkta bir pijama ile uyutun. Üzerine örteceğiniz bir battaniye veya yorgan yeterli gelecektir.

Umut
Umut
9 Kadın haber sitesinde yazar. Hayatı boyunca bir çok projede rol alarak kendini geliştirmeye devam etmekte. Kendisinin bilgilerinden faydalanabilir içeriklerini büyük keyifle okuyabilirsiniz.
YAZARA AİT TÜM YAZILAR
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Manisa araç kiralama Manisa evden eve nakliyat