Çağımızın Belası AIDS

28.11.2018
A+
A-
Çağımızın Belası AIDS

Çağımızın Belası AIDS! Günümüzde insanlığı ilgilendiren en önemli problemlerden birisi AIDS hastalığıdır. Vücuda giren virüsün bağışıklık sistemini çökertmesi olarak karşımıza çıkan bu hastalık bireyi ölümle karşı karşıya getirmektedir. Bu hastalık toplum tarafından hoş karşılanılmayan bir konu olduğu için insanlar bu hastalığı konuşmaktan utanç duyarlar. Dünya genelinde 1 Aralık tarihi bu hastalık için farkındalık yaratma günüdür. Çeşitli kampanyalar ile insanlar AIDS hastalığı konusunda bilinçlendirilmektedir.

AIDS ile Mücadele Özellikle Afrika ülkelerinde daha fazla görülen bu hastalık nedeniyle milyonlarca insan hayatını kaybetmiştir. Bu sayının yaklaşık olarak 40 milyon olduğu tahmin edilmektedir. Bugün milyonlarca kişi AIDS hastalığına neden olan HIV virüsü ile mücadele etmektedir. Bu konunun diğer bir boyutu ise bu virüse yakalanan kişilerin yarısı bu hastalığa yakalandığını bilmemesidir. Gelişmiş ülkeler bu konuda bilinçli hareket etmektedir. Aldıkları koruyucu önlemlerle bu virüsün insan sağlığına olumsuz etkisini azaltmaktadır. Ancak ülkemiz de dahil olmak üzere çoğu ülkede korunma yöntemleri yetersiz kalmaktadır.Çağımızın Belası AIDS

İlginizi Çekebilir:  Diş Sıkma Sorununa Çözüm

AISD’in Bulaşma Yolları

HIV virüsü genel olarak cinsel yolla bulaşmaktadır. Korunmasız cinsel birliktelik yaşayan insanlar risk altındadır. Ayrıca bu virüsün kan yoluyla da diğer insanlara geçtiği anlaşılmıştır. Özellikle hastanelerdeki medikal malzemelerin bu konuda kontrol edilmesi önemlidir. Bunun yanında kan nakli, organ nakli, doku nakli gibi durumlarda da virüs karşıdaki insana bulaşabilmektedir. Bu konuda insanlar bilinçlendirilmeli ve farkındalık yaratılmalıdır.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Manisa araç kiralama Manisa evden eve nakliyat