Cennet Hurması nedir? Cennet Hurması yararları nelerdir? Cennet Hurması tatlısı tarifi!

20.03.2021
A+
A-

İçinde barındırdığı vitaminler sayesinde yararı saymakla bitmeyen yararları bulunmaktadır. Sonbahar periyodunda ve Karadeniz Bölgesi’nde yetişen …

Cennet Hurması nedir? Cennet Hurması yararları nelerdir? Cennet Hurması tatlısı tarifi!

İçinde barındırdığı vitaminler sayesinde yararı saymakla bitmeyen yararları bulunmaktadır. Sonbahar periyodunda ve Karadeniz Bölgesi’nde yetişen Cennet Hurması nedir? Cennet Hurması yararları nelerdir? Cennet Hurması tatlısı tarifi!

CENNET HURMASI NEDİR?

Trabzon hurması,Japon hurması, cennet hurması ya da Akdeniz hurması, yöresel ismi ile ambe yahut amme; abanozgiller (Ebenaceae) familyasından, Akdeniz Bölgesi üzere subtropik iklim nesillerinde yetişen bir ağaç çeşidi ve bunun meyvesine verilen isim. “Hurma” Farsça khurmalu, yani erik hurması isminden gelmedir. Türkiye‘ye birinci kere 1920 yıllarında Fransızlar tarafından getirilip Hatay bölgesinde yetiştirilmiştir, bu nedenle meyvenin ismi tini frence (Fransız inciri) yahut Frenk elması olarak da bilinir. Kışın yaprağını döken, geniş doruklu seyrek kollu bir ağaççıktır. Gövdenin kabuğu levhalar hâlinde çatlaklıdır. Yapraklar eliptik bir yapıda 6–15 cm uzunluğunda, üst yüzü parlak koyu yeşil ve tüysüz, alt yüzü tüylüdür. Sarımsı beyaz çiçekleri haziran ayında açar. Meyveleri sonbaharda olgunlaşır. Portakal rengindeki meyveleri şekerli ve tanence varlıklı olduğundan halk ortasında tüketilmektedir. Ana vatanı Çin ve Japonya’dır. Türkiye’de Karadeniz kıyıları ile Hatay ve Antalya civarında yetiştirilir. Dünyada Akdeniz hurmasının 2 milyon ton civarında üretildiği varsayım edilmektedir. Çin en kıymetli üretici pozisyonunda bulunurken bunu sırayla Güney Kore, Japonya, Brezilya ve İtalya izlemektedir. Yeni Zelanda, Avustralya ve Şili ise Trabzon hurması üretimine yönelen ülkelerin başında gelmektedir. Fakat Türkiye’de bu meyve 40’ın üzerinde vilayette yetiştirilmesine karşın üretim yıllık 15 bin tonu geçmemektedir.

CENNET HURMASI YARARLARI NELERDİR?

Trabzon hurmasının bilhassa A vitamini ve karbonhidratlarca zengindir. 100 gramında 14-20 gram ortasında vitamin (20-25 miligram ortasında C vitamini ile riboflavin, niasin ve tiamin üzere kimi B vitamini çeşitleri); 0,7 gram protein ve 0,4 gram yağ içermektedir. Ayrıyeten mineral unsur içeriği bakımından güçlü olup bilhassa potasyum, kalsiyum ve fosforu en yüksek oranlarda ihtiva etmektedir. Cennet hurması yemek, kabızlık için tesirli bir rahatlama sağlar.Mide ve bağırsak dostu. Mideyi kuvvetlendirir. Gastrit tedavisine yardımcı oluyor.Bağırsak florasındaki bakterileri istikrarlar. Bağırsak iltihabını giderir. Bilhassa de oniki parmak bağırsağı rahatsızlıklara teğe birdir.Bağışıklık sistemini güçlendiriyor. Cennet hurması içinde bulunan antioksidanlar, özgür radikallere karşı esirgeyici süpürücü olarak fonksiyon görürler, enfeksiyonlara ve ziyanlı hastalıklara karşı direnç geliştirir.

İlginizi Çekebilir:  Parmesanlı Patlıcan

CENNET HURMASI TATLISI TANIMI

Materyaller;

1 litre süt

4 yemek kaşığı un (Silme)

5-6 yemek kaşığı şeker

1 yumurta

Yarım paket yulaflı bisküvi

1 avuç fındık ya da ceviz

2 adet cennet hurması (olgun)

Ilıyınca;

Yarım paket toz krem şanti

3 yemek kaşığı labne (Tepeleme)

Yapılışı;

Bisküvi ve cevizler rondoda un halini alacak biçimde çekilir.Muhallebi için ;şanti ve labne dışındaki tüm materyaller çırpılır, ocağa alınır kıvam alana kadar pişirilir.

Ilıyınca içerisine toz kremşanti ve labne eklenir ( labne sevmeyenler bir paket krema ekleyebilir) mikser yardımı ile bir kaç dakika süratli periyotta çırpılır.

Sunum kasesinin altına bisküviler hisse edilir üzerine muhallebi eklenir. Soğuması için buzdolabına kaldırılır.

Cennet hurmalarının içleri bir kaşık yardımıyla çıkarılır blendrdan geçirilir. Soğuyan muhallebinin üzerilerine hisse edilir. Yeniden buzdolabında dinlendirilerek bol cevizli servis edilir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Manisa araç kiralama Manisa evden eve nakliyat