DM Diabetes Mellitus Hastalığı Nedir? Diyabet Kimlerde Görülür?

19.10.2019
A+
A-
DM Diabetes Mellitus Hastalığı Nedir? Diyabet Kimlerde Görülür?

DM Nedir?

Şeker hastalığı olarak bilinen Diabetes Mellitus,  özellikle gelişmiş ülkelerde gittikçe artış gösteren ve birçok komplikasyona yol açan önemli bir hastalıktır. Açlık kan glikoz değerinin normal aralığı 70-100 mg/dL’ dir. Kandaki şeker seviyesinin 100 mg/dL üzerine çıkması diyabet hastalığının bir işaretidir. Tip 1 ve Tip 2 olmak üzere iki çeşit diyabet vardır.

Vücudumuzda bulunan insülin adlı hormon, vücuttaki glikoz oranını düzeltmekle görevlidir ve glikoz seviyesi yükseldikçe salgılanarak artan şeker miktarını düşürmektedir. Tip 1 diyabette vücut insülin üretemezken; Tip 2 diyabette var olan insülin kullanılamamaktadır.

Diyabet Kimlerde Görülür?

Şeker hastalığı, her yaşta karşınıza çıkabilecek bir sağlık sorunudur. Tip 1 diyabet çoğunlukla çocuklarda ortaya çıkmaktayken, artık günümüzde yetişkinlerde de görülmeye başlanmıştır. Tip 2 diyabet ise çoğunlukla 40 yaş üstü grupta görülmektedir. Yaşlı hastalar diyabet hastalarının yaklaşık olarak %40’ ını oluşturur. Bunun yanı sıra yaşam tarzı hareketsiz olan, fazla kilolu ve doğru beslenmeye dikkat etmeyen çoğu çocuk yetişkin ve yaşlıda diyabet görülme ihtimali oldukça yüksektir.

İlginizi Çekebilir:  Bartolin Kisti ve Tedavisi

Diyabetin Belirtileri Nelerdir?

Fazla su tüketimi, sık tuvalete çıkmak, sürekli aç ve yorgun hissetmek, yaraların geç iyileşmesi ve görüşte bulanıklık diyabet hastalığının belirtilerindendir. Ayrıca da tip 1 diyabet hastalarında aşırı sinirlilik ve kilo kaybı; tip 2 diyabet hastalarında da ellerde ve ayaklarda uyuşmalar görülebilmekt19edir.

Diyabet Hastalarının Nedenleri Nelerdir?

Diyabetin asıl nedeni, insülin eksikliği veya var olan insülinin kullanılmamasıdır. Tip 1 diyabetin genel sebebi genetik faktörlerdir. Vücudun bağışıklık sisteminde oluşan bir tür bozukluktan dolayı, insülini oluşturan pankreas organına zarar veren virüslere karşı vücudun savunma sistemi etki edemez. Hatta yararlı maddeleri de bir tehdit olarak görerek pankreasa zarar verip pankreasın insülin oluşumunu engellemektedir. Yeterli insülin oluşamadığı için kandaki glikoz seviyesi normalin üstüne çıkar ve tip 1 diyabet hastalığı oluşur.

Tip 2 diyabette, var olan insülin kullanamaz ve bunda daha çok dış etkenler başroldedir. 40 yaş üstü, obezite, hareketsizlik, ailede şeker hastalığı öyküsü, erken yaşta görülen kardiyovasküler hastalıklar tip 2 grubu şeker hastalığı nedenlerindendir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.