DOĞAL HOŞLUĞU VE TÜM ÖZGÜVENİYLE: BENSU SORAL BAŞ

16.05.2021
A+
A-

Doğduğunda da su üzere hoş miydin bu türlü? O nedenle mi ismin Bensu? Çok teşekkür ederim iltifatınız için! Bensu ismi 90’ların çok sevilen …

DOĞAL HOŞLUĞU VE TÜM ÖZGÜVENİYLE: BENSU SORAL BAŞ

Doğduğunda da su üzere hoş miydin bu türlü? O nedenle mi ismin Bensu?

Çok teşekkür ederim iltifatınız için! Bensu ismi 90’ların çok sevilen ‘Bizimkiler’ dizisinde rol alan bir oyuncunun gerçek hayattaki ismiymiş ve bu isim annemin de çok güzeline gittiği için adım Bensu olmuş.

Üç kardeşsiniz, ikizinle senin ortanda daha farklı bir bağ mı var? Yoksa hepiniz birbirinize eşit yakınlıkta mısınız?

İkiz olmak çok farklı ve özel bir his katiyen, fakat ikisine de olan düşkünlüğüm bambaşka, çok fazla.

Yaşadığımız kısıtlayıcı süreç herkesi farklı biçimde etkiledi ve geliştirdi, senin açından nasıl bir periyottu?

Pandemi süreci herkes için sıkıntı bir devir oldu. Hepimiz günlük rutinimizden uzaklaştık, konutlara kapanıp tahminen de farklı bir hayat yaşamaya başladık. Lakin bir yandan da bizlere içimizdeki potansiyeli keşfetmek, evvelce olduğumuzdan çok daha güçlü geri dönmek için olağanüstü bir fırsat sundu. Ben de konutta olmanın olumlu tarafına tutunup ken- dimi bir adım ileri götürmeye çalıştım, içimdeki potansiyele odaklandım.

DOĞAL HOŞLUĞU VE TÜM ÖZGÜVENİYLE: BENSU SORAL BAŞ

Kıyafetlerinde renk kullanmaktan kaçmıyorsun, değil mi? Tüm vakitler için favori tonların ve renk kombinasyonların hangileri?

Siyah ve beyaz her periyot favorimdir lakin dediğiniz üzere renk kullanmaktan da kaçmıyorum.

Meskeninin duvarlarındaki fotoğrafların ve çizimlerin de rengarenk. Neler çiziyorsun, çizerek neler anlatıyorsun?

Büsbütün ruh halimi yansıtıyor çizimlerim. Her çizdiğim şey öteki bir şey tabir ediyor benim için. Hepsinin tek ortak noktası verdikleri müspet güç sanırım. Çizimlerimin içinde kendimi mükemmeller diyarında üzere hissediyorum.

ELLE
DOĞAL HOŞLUĞU VE TÜM ÖZGÜVENİYLE: BENSU SORAL BAŞ

Bir senaryo okuduğunda aklına gelen birinci sorular neler oluyor? Mesela seyircinin o periyotta ne izlemeye yatkın olduğuna kıymet verir misin? Bir işe evet derken en çok neye dikkat ediyorsun?

Benim için en değerli şey senaryoyu soluksuz okumak. Şayet bir senaryoyu elimden bırakamıyorsam ve bitirene kadar aralıksız okuyorsam, o iş benim için 1-0 öndedir. Onun dışında vermek istediği bildiri, izleyicinin isteğine uygun olup olmaması, direktörü, üretim şirketi, cast… bunların hepsi tek tek değerli doğal ki.

Bu şekil mesleksel kararları verirken uzun uzun düşünür müsün ya da daha süratli ve içgüdüsel mi davranırsın?

Çok süratli karar vermem, kesinlikle üzerinden en az 1-2 gün geçmesine müsaade veririm. O geçen günlerin bana hissettirdiklerine nazaran de karar alırım.

Güldürüyle ortan nasıl, oynamak ister misin?

Güldürü, izlemeyi en sevdiğim cinslerden biri. Ayrıyeten etrafımdakilerin beni en çok görmek istedikleri alan. Zira günlük hayattaki mizacım güldürüye çok yatkın.

ELLE
DOĞAL HOŞLUĞU VE TÜM ÖZGÜVENİYLE: BENSU SORAL BAŞ

Durmak, olağanda metropol insanına uzak bir aksiyon, lakin uzun bir mühlet ister istemez durduk. Durunca kendinle ilgili yeni keşiflerin oldu mu? Yeni hayaller kurdun mu ya da yeni ilgi alanları buldun mu kendine?

Demin de dediğim üzere, durduğumuz süreçte ben hiç durmadım, daima bir şeylerle oyalandım. Her günümü programladım ve o programa uyarak yaşadım. Her gün spor/yürüyüş yaptım, ilgi alanlarım konusunda kendimi geliştirmeye ihtimam gösterdim, mutfakta çokça vakit geçirdim ve daha evvel denemediğim yemekler yaptım. Lakin bunları yaparken daima iyileşeceğimiz günlerin hayali ve hasretiyle doluydum.

ELLE
DOĞAL HOŞLUĞU VE TÜM ÖZGÜVENİYLE: BENSU SORAL BAŞ

Şimdi çok uzak görünüyor lakin hayal bu ya, diyelim ki haftaya milletlerarası bir ödül merasimine katılacaksın. Kırmızı halıya nasıl hazırlanırdın, ne giyerdin?

Ah çok özledim o hazırlıkları, inşallah en yakın vakitte kavuşuruz yeniden o günlere. Ne giyeceğime karar vermek günler sürüyor esasen, şu an çok sıkıntı buna karşılık vermek 🙂

Rhythmic American Poetry / Rap müziğini ve hip-hop kültürünü çok sevdiğini biliyorum, bu merak ne vakit başladı? Kimleri dinliyorsun? Giysi tarzlarını de seviyor musun?

Çocukluğumdan beri bu bu türlü. Ruhum genelde bu müzikleri istiyor, fakat rap ve hip-hop dışında da her tıp müzik dinliyorum. Giysi tarzlarını çok seviyorum, tesirlerini benim giysi şeklimde da görüyoruz aslında. Bu orta en çok Cardi B, Drake, Post Malone dinliyorum.

ELLE
DOĞAL HOŞLUĞU VE TÜM ÖZGÜVENİYLE: BENSU SORAL BAŞ

Toplumsal medya paylaşımlarından meskende de çok eğlendiğin hissediliyor, o denli mi nitekim? Erkenci misin, gece kuşu mu? Boş bir gününde neler yaparsın?

Meskende vakit geçirmeyi çok seviyorum. Çok eğlendiğim günler de oluyor, daha durağan geçen günler de elbette. Ben tam bir sabah insanıyım. Her sabah 5:30’da uyanıyorum. Boş günümde spor yapıyorum, çizim yapıyorum, dizi/film izliyorum, ailemle ve dostlarımla vakit geçiriyorum. Boş oturmayı hiç sevmem, o yüzden daima oyalanacak bir şeyler yaratıyorum kendime.

ELLE
DOĞAL HOŞLUĞU VE TÜM ÖZGÜVENİYLE: BENSU SORAL BAŞ

Köpeğin Bruno bir labradoodle değil mi, fevkalade bir aşk var aranızda. Bruno dışında diğer hangi dostlar var konutta?

Evet, Bruno Labradoodle cinsi bir bebek. Onun dışında bir Maltese, bir de sokak kedimiz var. Hepsiyle aramdaki aşk birebir şiddette. Sokaktaki rastgele bir canlıyla benim konutumda yaşayan kedi/köpeğime beslediğim aşk da teğe bir tıpkı. Hiçbirini ayıramıyorum birbirinden.

Hayvanların insanlardan daha düzgün yürekli olduğuna inananlar çoğalıyor, sen ne düşünüyorsun?

Benim hayatımda hayvan sevmeyen beşere yer yok. Lakin hayvanlardan korkan beşerler için geçerli değil bu söylediğim, o değişik bir şey natürel ki.

ELLE
DOĞAL HOŞLUĞU VE TÜM ÖZGÜVENİYLE: BENSU SORAL BAŞ

Annen ve babandan öğrendiğin en kıymetli şey ne?

Hayattaki en değerli şeyin ‘aile’ olduğu.

Bugünkü Bensu’yu hangi sıfatlarla anlatırsın? Karakterinin en sevdiğin yanları neler ve değiştirmek istediğin özelliklerin var mı?

En sevdiğim huyum mukadderatçı oluşum sanırım. Negatif durumlarla karşılaştığımda bile ‘böylesi benim için daha yeterliymiş demek ki’ diyerek keyifli bir halde yoluma devam ediyorum daima. Değiştirmek istediğim huyum yok, olduğum halimle memnunum.

ELLE
DOĞAL HOŞLUĞU VE TÜM ÖZGÜVENİYLE: BENSU SORAL BAŞ

23 Mart doğumlu bir Koç burcu bayanısın. Seni mantığın mı yönetir, kalbin mi?

Altıncı hissim çok kuvvetli, karar verirken hislerimle hareket ediyorum. Bana yeterli hissettiren tarafa gidiyorum her vakit. Düşündüğümde üzerimde tartı hissettiren şeyleri hayatıma muhakkak almıyorum.

Hayat seyahatinde ve seçimlerinde bahtın değeri nedir sence? Senin en kıymetli şansların neler?

Benim en değerli bahtım bizi sevgiyle büyüten ailem. Hayat seyahatimizde sahip olduğumuz yetilerin yanında birazcık baht olmazsa olmaz diye düşünüyorum.

ELLE
DOĞAL HOŞLUĞU VE TÜM ÖZGÜVENİYLE: BENSU SORAL BAŞ

Günlük Moda tarzını nasıl tanım edersin?

Günlük Moda tarzım içinde kendimi özgür hissettiğim, rahat kombinlerden oluşuyor. Yüksek bel pantolonlar ve botlar vazgeçilmezim. Onları şapkalarla kombinlemeyi seviyorum. Çoğunlukla spor giyiniyorum.

Defileleri ve dönem trendlerini yakından takip eder misin?

Evet takip etmekten çok keyif alıyorum ancak trend olan her şeye sahip olmak üzere bir tutkum hiçbir vakit olmadı.

ELLE
DOĞAL HOŞLUĞU VE TÜM ÖZGÜVENİYLE: BENSU SORAL BAŞ

En beğendiğin Moda dizayncısı?

Tek bir şahısla sonlandırmam çok güç. Örneğin Andy Warhol’dan ve çağdaş soyut sanat akımlarından etkilenen, feminen ayrıntıları olan dizaynlarıyla Donatella ve Gianni Versace’yi çok beğeniyorum. Onların dizaynları bana tablolardan aldığım keyfi veriyor. Lakin kendi tarzımda çok fazla tercih etmiyorum. Miuccia Prada, Prada’nın seyahatinde beni çok etkileyen bir başka dizayncı.

İlginizi Çekebilir:  ANGELINA JOLIE BOŞANMA DAVASININ MESLEĞİNİ ETKİLEDİĞİNİ SÖYLEDİ
ELLE
DOĞAL HOŞLUĞU VE TÜM ÖZGÜVENİYLE: BENSU SORAL BAŞ

Gardırobunu açsak en çok ne görürüz?

Şapkalar ve ayakkabılar! Katiyetle vazgeçemiyorum.

En son kendine ne aldın?

Bottega Veneta Camel tabanlı bot aldım. Bu dönem en çok Dior’un tarzı dikkatimi çekiyor.

Aksesuar tercihlerin nedir?

En favori aksesuarım şapkalar. Sonrasında küpeler geliyor. Farklı farklı modelleri kombinleyip hepsini yan yana kullanıyorum. Küpelerden sonra bileklikler, sonra yüzükler ve en son kolye olarak sıralayabilirim. Kemerler en az tercih ettiğim aksesuarlar.

ELLE
DOĞAL HOŞLUĞU VE TÜM ÖZGÜVENİYLE: BENSU SORAL BAŞ

El yeteneğini kullandığın öbür sanat alanları var mı? Mutfakla ortan nasıl?

Seramikle uğraşıyorum, artık maksadım onda da kendimi biraz geliştirmek. Yemek yapmayı çok seviyorum ve yaptığımda çok müspet yorumlar alıyorum, lakin doğrusu çok ender yemek yapıyorum. Evvelce çok fazla atkı, bere, kazak örmüşlüğüm var. El işi gerektiren her şeyden büyük keyif alıyorum.

Clear’la ikinci yılına girdiğiniz bir işbirliğiniz var. Bu türlü büyük bir markanın birinci Türk bayan yüzü olmak nasıl bir his?

Bir oyuncu olarak yaptığım her seçim, mesleğim açısından epeyce değerli. Marka işbirlikleri de bu seçimler ortasında geliyor. O yüzden gelen her teklifi artıları ve eksileriyle günlerce düşünüyor, tartıyorum. Clear, işbirliği yapacağım bir markadan beklentimi her tarafıyla karşılıyor ve bu türlü bir markanın yüzü olmak bana daha da yürek veriyor. Hem eseriyle, hem de vermek istediği özgüven bildirisiyle beni çok etkileyen bir marka Clear. Ve bu türlü bir markanın birinci Türk bayan yüzü olmak çok heyecan verici. Bu iletisi tüm bayanlarımıza ileterek, onlara “Göster Kendini” diyerek bu gücü elde etmelerinde bir katkımın olması bana inanılmaz gurur veriyor.

ELLE
DOĞAL HOŞLUĞU VE TÜM ÖZGÜVENİYLE: BENSU SORAL BAŞ

Clear’ın bayanlara özel geliştirdiği şampuanları için çektiğiniz ikinci reklam sinemanız de yayına girdi. Kapadokya’da çekimler nasıl geçti?Reklam sineması size neler hissettirdi?

Çekimler çok keyifliydi! Kapadokya beşere çok farklı hisler yaşatan bir yer. Hem doğasıyla hem de mistik ruhuyla bizi çok besledi, gücümüze güç kattı diyebilirim. Kil, tabiatın bize bahşettiği, mucizevi bir şey. Kil Terapisi Şampuanı için de Kapadokya’dan daha yeterli bir çekim lokasyonu olamazdı sanırım. Bu sayede, çok farklı, çok hoş bir işe imza attığımızı düşünüyorum. Hepimizin çok içine sinen bir iş oldu.

İki yıldır anlattığınız bir özgüven öyküsü var. Pekala Bensu Soral özgüvenini nereden alıyor?

Bence Clear’ın en güçlü olduğu alan, marka olarak verdiği özgüven bildirisi ve insanlara “Göster Kendini” diyebilmesi. Kim olursak olalım, hepimizin özgüvene muhtaçlığı oluyor. Ekran önünde görünüyor olsak da hepimizin vakit zaman kendimize bunu hatırlatmamız gerekiyor. Ben bu türlü vakitlerde, hem duygusal olarak olumlu olmaya, hem de dış görünüşüme ihtimam göstererek kendimi uygun hissetmeye değer veriyorum. Yani evvel içime dönüyorum, sonrasında ise gereksinim duyduğum özgüveni kazanmak için en uygun halimde olmaya çalışıyorum. Bu anlarda da en büyük değeri saçlarıma veriyorum.

ELLE
DOĞAL HOŞLUĞU VE TÜM ÖZGÜVENİYLE: BENSU SORAL BAŞ

Her bayan üzere senin için de saçların çok kıymetli o vakit. Senin için hoş bir saç ne demek?

Bayan, erkek fark etmeksizin, her- kes için saçları çok değerlidir bence. Dış görünüşümüzden keyifli olmak, kendimizi âlâ hissetmek için saçlarımızın hoş olmasına kesinlikle dikkat ederiz. Ben de öyleyim. Saçlarımla ilgili övgü aldığımda çok keyifli oluyorum mesela. Saçlarım parlak ve yumuşak görünmediğinde de kendimle ilgili düzgün hissetmiyorum, daha özgüvensiz hissediyorum. Sanırım benim için hoş bir saç demek, pak, parlak ve yumuşak bir saç demek.

Çok doğal bir hoşluğun var ve saçlarının rengi de dahil olmak üzere sanırım kendine fazla müdahale ettirmiyorsun. Doğallık senin için ne kadar kıymetli?

Tabiatın bize armağan ettiklerini kullanmaya bayılıyorum. Kili, örneğin, hem cildimi hem de saçlarımı arındırmak için kullanıyorum. Bu sırrımı sizlerle paylaşabilirim. Kil, yıllardır uyguladığım bir bakım ve yeni Clear Kil Terapisi Şampuanı’yla da bunu saçlara taşımış olmak çok heyecan verici.

ELLE
DOĞAL HOŞLUĞU VE TÜM ÖZGÜVENİYLE: BENSU SORAL BAŞ

Doğal havan karakter seçiminde rolden role girebilmek ve çeşitlenebilmek için de avantajlı oluyor mu?

Ben avantajlı olduğunu düşünüyorum. Minicik bir değişiklikle farklı bir beşere dönüşebiliyorum.

Özel bir beslenme sistemin ya da fitness rutinin var mı?

Çok programlı yaşıyorum her günü. Ortada natürel ki bozduğum oluyor, fakat genel olarak çok sağlıklı besleniyorum ve sporumu asla aksatmıyorum.

‘İçerde’ dizisinden sonra televizyona orta verdin. Çıtası çok yüksek bir işti, lakin ortadan dört sene geçti, biz seni özledik, sen ekranda olmayı özlemedin mi? Var mı seni heyecanlandıran yeni projeler?

Muhakkak ben de çok özledim! Beni heyecanlandıran işler var evet, sanırım artık ekranlara dönmeye çok yakınım.

ELLE
DOĞAL HOŞLUĞU VE TÜM ÖZGÜVENİYLE: BENSU SORAL BAŞ

Dijitaldeki işlerin aktifliğini nasıl görüyorsun?

Bizden de dijitale çokça iş yapılıyor artık, bu çok gurur verici. Bu durumun bizim kesimi daha da ileri taşıyacağından hiç kuşkum yok.

Birinci sinema sinemanın Organize İşler Sazan Sarmalı’nda çok usta isimlerle çalıştın. Nasıl bir tecrübe oldu, sinemanın tadı ve gücü farklı mıydı?

Sinema hakikaten apayrı bir tecrübeymiş. Üstelik birinci sinema sinemamda bu kadar usta isimlerle bir ortada olmak bana çok şey kattı, nitekim büyük talih. Yılmaz Erdoğan’la çekim öncesinde Köyceğiz’de tüm grup uzun bir kampa girdik. Hem çok eğlenceli, hem de çok eğitici oldu.

Evlilikte üçüncü seneye girdiniz, aşkın hangi evresindesiniz?

Hâlâ giriş kısmında olduğumuzu düşünüyorum! Bir yılı pandemiyle geçti esasen ve vakit o kadar süratli geçiyor ki, evlendiğimiz günden bu güne üç yıl değil üç gün geçmiş üzere hissediyorum.

İlgide karşılıklı memnunluk için en çok ne lazım?

Hürmet, sevgi ve empati.

Yazı iple çekiyor musun, seyahat planlarınız aşikâr mi?

Bu yaz da kısıtlamaların bu halde olma ihtimali yüksek. O yüzden tek dileğim bir an evvel bu durumun sona ermesi.

Dünyanın yaşadığı sorunlardan seni en çok etkileyen ya da kızdıran hangisi?

Beni en çok üzen, sevgiyle büyümemiş insanların sevgisizliği ve acımasızlığı… Hayvanlara ve insanlara yaptıkları zulümler. Beni en çok ağlatan şeyler bu kalpsizlikler.

Sence Covid-19 bizim nesile ne öğretti?

Sahip olduğumuz hayatın, aldığımız nefesin değerini bilmeyi ve sevdiklerimize daha fazla vakit ayırmamız gerektiğini öğretti diye düşünüyorum.

Gelecekle ilgili sıhhat dışında bir dileğin olsa bu ne olurdu?

Sevgi dolu yeni kuşaklar… Sevgi olduğu vakit beraberinde bütün hoşluklar gelir zati.

ELLE
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Manisa araç kiralama Manisa evden eve nakliyat