Gebelikte Grip Aşısının Önemi

02.12.2018
A+
A-
Gebelikte Grip Aşısının Önemi

Grip, Hamilelik döneminde diğer dönemlere göre çok daha şiddetli geçirilen bir enfeksiyondur. Bu nedenle gebelikte grip aşısının önemi oldukça büyüktür.

Hamileler Neden Grip Aşısı Yaptırmalıdır

Bir anne adayı grip hastalığına yakalanmış ise; virüsün sebebiyet verdiği yüksek ateş ve enfeksiyon, hem anne adayı için hem de bebeği için tehlikeli sonuçlar yaratabilir. Bebeğin gelişim döneminde annenin rahatsızlanması bebeğin gelişimini olumsuz yönde etkileyebilir. Bu yüzden anne adayının gebelik döneminde çok iyi beslenmesi gerekmektedir. Bol vitaminli yiyecekler tüketmek ve özellikle C vitamini tüketmek, gribe karşı vücuda bir kalkan görevi yapacaktır. Gebelik döneminde yaptırılan grip aşısı gebelikten sonra da bir müddet bebeği koruyacaktır. Hamilelikte aşı yaptırılmasının bilinen herhangi bir zararı yoktur. Hatta emzirme döneminde bile aşı olunabilir. Hamileliğin son döneminde gribe yakalanan bir anne adayının, doğum sonrası hastalığını bebeğine geçirme ihtimali çok yüksektir.Gebelikte Grip Aşısının Önemi

İlginizi Çekebilir:  Döl Yolu Çatlaması Nedir? Tedavisi Nelerdir?

Grip Aşısı Ne Zaman Yaptırılmalıdır

Grip mevsimleri ekim ayı gibi başladığından dolayı bu ay grip aşısı için en uygun zamandır. Aşıyı olduktan sonra vücudun bağışıklık kazanması için ihtiyaç duyulan süre yaklaşık 2 haftadır. Grip mevsimi ilkbahar sonuna kadar devam ettiği için, aşı için uygun zaman kaçırılsa bile aşı olmak her zaman faydalıdır. Grip aşısının koruyuculuğu yüzde 70 ila 90 arasında değişmektedir. Grip aşısı sonrasında ilk 2 hafta içerisinde görülen üst solunum yolları rahatsızlıkları tamamen tesadüftür. Bu sıkıntının grip aşısı ile bir ilgisi olmadığı yapılan araştırmalarla da kanıtlanmıştır.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.