Kalp Hastalarına Müjde Meksika Tetraları Sizi İyileştirebilir

23.11.2018
A+
A-
Kalp Hastalarına Müjde Meksika Tetraları Sizi İyileştirebilir

Kalp Hastalarına Müjde geldi. Kalp hasarının tedavi edilmesi için Meksika tetralarının tedaviye yanıt verdiği gündemde olan haberler arasında yer alıyor. Bir tür tatlı su balığı olan Meksika tetralarının gelecek günlerde kalp hastalığı taşıyan, kalbinde hasar bulunan insanların tedavisinde ve tedavi yöntemleri konusunda umut ışığı olacağı düşünülüyor.Kalp Hastalarına Müjde Meksika Tetraları Sizi İyileştirebilir

Meksika Tetrası

Tatlı sularda yaşamlarını sürdüren bu tatlı minik su tetraları yeni tedavi yöntemleri için etkili olacak ipuçları verecek özelliklere sahip. Anadolu ajansının yaptığı araştırmalar sonucunda kalp hasarını önleyecek kabiliyete sahip olan tatlı su balığının Meksika tetrası olduğu onaylanmıştır. Ayrıca yine Anadolu Ajansı, İngiliz Kalp vakfı başkanının yaptığı inceleme ve gözetimler sonucunda Meksika tetralarının içeriğinde bulunan ırrc10 geni içerisinde, balığın kalp dokusunu onarma yeteneği arasında olumlu bir bağlantı olduğu tespit edildi.

İlginizi Çekebilir:  İnsan Sağlığına Zararlı Temizlik Markaları

Bilim adamları ise bu ırrc10 geninin Meksika tetralarında kalpte bulunan hasardan sonra hızlı bir şekilde vücut içerisinde aktifleştiğini ve bu aktifleşmeden sonra kalp hasarını tedavi etmesi ile bilinen diğer bir tür olan zebra balığını incelemeye yöneltti. Zebra balığında bulunan ırrc10 genini devre dışı bırakmayı düşünen bilim adamları, zebra balığının kalp hasarını herhangi bir iz bırakmadan tedavi edemediğini gördü. Ayrıntıları cell reports adlı dergide yayınlanan haberin gelecek yıllarda kalp krizi riskini azaltabileceği düşünülüyor. Vakfın yöneticilerinden olan ünlü Profesör Metin Avkıran kalp yetmezliğinin son yıllarda fazlasıyla arttığını bu tür keşiflere ihtiyaç duyulduğunu dile getirdi.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.