Kreatin (Creatine) Nedir? Kreatin Takviyesi Nasıl Yapılır? Ne İşe Yarar?

21.09.2018
A+
A-
Kreatin (Creatine) Nedir? Kreatin Takviyesi Nasıl Yapılır? Ne İşe Yarar?

Kreatin (Creatine) Nedir?

Kreatin, bütün memelilerin organizmalarında doğal olarak bulunan bir amino asit olarak bilinmektedir. İnsan vücudunda da doğal olarak bulunmakla birlikte, zaman zaman takviye ihtiyacı olabilmektedir. Kırmızı et ve balıkta da bulunmaktadır. Ancak bu oranların düşük olduğunu da belirtmek gerekir. Örneğin 1 kilo ette yalnızca 1 gram kadar kreatin bulunur.

Kreatin Takviyesi Nasıl Yapılır?

Kreatin, genellikle sporcular tarafından takviye olarak alınan bir maddedir ve önerilen günlük kreatin kullanımı 5-6 gram civarındadır. Bu yüzden sadece kırmızı et yiyerek kreatin ihtiyacını elde etmek imkânsızdır, zira bir insanın günlük kreatin ihtiyacını karşılaması için günde 5-6 kilo civarında et yemesi gerekmektedir. Bu bakımdan maddeyi takviye ilaçlar ile almak faydalı olacaktır.

İlginizi Çekebilir:  Protein Tozu Ne Sıklıkla Kullanılmalıdır?

Kreatin Ne İşe Yarar?

Kreatin kullanımının temel amacı kaslara enerji sağlayabilmektir. Karaciğer, böbrek ve pankreasta doğal olarak üretilen bu amino asit zamanla kaslara enerji sağlamak üzere vücuda karışmaktadır. Kreatini vücudun tamamına yayan ise hızlanan kan akışıdır. %95’ü kaslarda depolanan kreatin, çeşitli ilaçlarla takviye olarak alınabilir.

Dışarıdan alınan takviye ise kaslara ulaştığında “Kreatin fosfat” adı verilen bir maddeye dönüşür. Söz konusu madde yüksek güce sahip bir metabolittir ve kasların enerji kaynağı olan ATP’leri üretmek amacıyla faaliyet göstermektedir. Kreatin, kas ve adele dokularında biriktikçe enerji ihtiyacını karşılayacak, dayanıklık ve kuvveti arttıracaktır. Bunun yanında yağ kaybını hızlandırarak zayıflamaya da yardımcı olmaktadır.

Umut
Umut
9 Kadın haber sitesinde yazar. Hayatı boyunca bir çok projede rol alarak kendini geliştirmeye devam etmekte. Kendisinin bilgilerinden faydalanabilir içeriklerini büyük keyifle okuyabilirsiniz.
YAZARA AİT TÜM YAZILAR
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.