Lyme Hastalığı Nedir? Belirtileri ve Tedavisi Nelerdir?

08.01.2020
A+
A-
Lyme Hastalığı Nedir? Belirtileri ve Tedavisi Nelerdir?

Teşhisi oldukça zor olan lyme hastalığı başka hastalıklara benzemektedir. Belirtileri başka hastalıklara benzediği için teşhis etmek zor olmaktadır. Bulaşıcı bir hastalıktır. Bu hastalığın ortaya çıkmasındaki neden kene ısırılmasından dolayıdır. Kene ısırılan kişilerin %80’inde bu hastalık belirtileri göstermeye başlamaktadır.

Lyme Hastalığının Belirtileri Hakkında

Bu hastalığa yakalanan kişilerdi bazı belirtiler ortaya çıkmaktadır. Bu belirtileri kısa bir şekilde şöyle izah edebiliriz.

  • Hastalığa yakalanan kişide grip benzeri bir hal olmaktadır.
  • 4-6 hafta arasında ise bu grip belirtileri daha kötü hal almaya başlar.
  • Kene tarafından ısırılan yerin yanındaki bezlerde şişkinlik hali meydana gelir.
  • Kişide genel bir ağrı hissi olur.
  • Yorgunluk ve baş ağrısı belirtileri olur.
  • Ateşlenme ve titreme hali ortaya çıkar.

Yukarıda saymış olduğumuz belirtiler genel olarak görülen semptomlardır. Nadir olarak ise görülen belirtiler; göz çevresinde şişkinlik olması, davranış değişikleri, testislerde şişme, boğaz ağrısı, kuru şekilde olan öksürük, konjonktivit gibi belirtiler nadir olarak görülür.Lyme Hastalığı Nedir? Belirtileri ve Tedavisi Nelerdir?

İlginizi Çekebilir:  Okulda Sağlıklı Beslenmenin Yolları

Lyme Hastalığının İnsana Bulaşması Hakkında

Direk olarak insandan insana bulaşmayan bir hastalıktır. Fakat hamile olan bir kişide bu hastalık görülürse, plasenta aracılığı ile bebeğe bulaşma durumu söz konusu olabilir. İlk başta çocukta bu hastalık belirtileri olmasa bile ileri ki yaşlarda bu hastalığın belirtileri görülmeye başlar.

Lyme Hastalığının Tedavisi Nasıl Yapılmaktadır?

Bu hastalığa yakalanan kişiler uzun bir süre antibiyotik tedavisi almaları gerekmektedir. Bazı durumlar esnasında ise damar yoluyla tedavi yöntemleri bulunmaktadır. Bu hastalığın tedavisi için kullanılan ilaçlar hamilelere zarar vermemektedir.

Lyme Hastalığı Hangi Hastalıkları Taklit Eder

Lyme hastalığı diğer hastalıklara benzediği için bazı hastalıkları taklit etmektedir. Bu hastalıklar ise şunlardır. şizofreni, beyin tümörü, ALS, Huzursuz bacak sendromu, MS, Otizm, Kalp krizi, Ürtiker, bipolar bozukluklardır.

Ahu Mengeç
Ahu Mengeç
Merhabalar ben Ahu, sizlere moda, güzellik ve sağlık kategorilerinde içerikler hazırlayacağım. Umarım yazılarımı beğenerek ve keyifle okursunuz. Daha çok yazımız var çok bana ulaşmak için ahu.mengec@9kadin.com mail adresinden ulaşabilirsiniz.
YAZARA AİT TÜM YAZILAR
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Manisa araç kiralama Manisa evden eve nakliyat