‘MA RAINEY’S BOTTOM’ SİNEMASININ SAÇ STİLİSTLERİ TARİHE GEÇTİ

27.04.2021
A+
A-

Bu yıl Oscar Mükafatları birinci sefer Afrika kökenli bayanların hoşluğa katkısını kutladı! 2021 Oscar merasiminde, ‘Ma Rainey’s Black Bottom …

‘MA RAINEY’S BOTTOM’ SİNEMASININ SAÇ STİLİSTLERİ TARİHE GEÇTİ

Bu yıl Oscar Mükafatları birinci sefer Afrika kökenli bayanların hoşluğa katkısını kutladı! 2021 Oscar merasiminde, ‘Ma Rainey’s Black Bottom’ sineması ile ‘En Âlâ Saç ve makyaj’ kategorisinde ödül kazanan saç Stilistleri Mia Neal ve Jamika Wilson, bu mükafatı alan birinci siyahi bayanlar oldular.

Tarihe geçen ödüllerinin konuşmasında, “Çalışan, reddedilen ancak asla pes etmeyen cetlerimize teşekkür etmek istiyorum,” diyen Neal, “Ve ben de burada Jamika ile duruyorum ve bu cam tavanı gelecek için çok büyük bir heyecanla kırıyorum. Zira burada duracak olan siyahi trans bayanları ve Asyalı kız kardeşlerimizi, Latin kız kardeşlerimizi ve Yerli bayanları hayal edebiliyorum ve biliyorum ki bir gün bu alışılmadık ya da çığır açıcı olmayacak; yalnızca olağan olacak,” diye ekledi.

Konuşmasında tıpkı vakitte büyükbabasının hayallerine katkısını anlatan Neal, Tuskegee havacısı olan büyükbabasının siyahilerin üniversite yerleşkesinde olmalarına müsaade verilmediği bir periyotta Northwestern Üniversitesi’nden mezun olduğunu söyledi. Yerleşkede olamadığı için bir YMCA merkezinde kalan büyükbabası, öğretmen olmak için doğduğu kente geri döndü lakin okul sistemlerinde siyahi insanların işe alınmaması sebebiyle çalışamadı. Bu anıyı paylaşan Neal, Oscar mükafatını büyükbabası ismine aldığını vurguladı.

İlginizi Çekebilir:  BILLIE EILISH ARTIK SARIŞIN!

Dün gece iki yetenekli bayanın mucizeleri kutlanmış oldu! Sinema için 100 farklı peruk tasarlayan Neal’in yanı sıra düzenlemeler de Viola Davis’in şahsî saç Stilisti Wilson tarafından üstlenilmişti. NPR’a konuşan Wilson ise “Afrikalı Amerikalılar iki farklı saç tipine alışkınlar. Biz yalnızca tek tip bir saçı tercih etmiyoruz. Hepsini üstlenebiliyoruz. Ve artık aktörler seslerini yükselterek saçlarını yönetim edebilecek birini istediklerini söylüyorular. Bir Afrikalı Amerikalı kuaför getirmeleri gerekiyor zira Afrikalı Amerikalı insanların saçlarını yaparken rahat hisseden çok fazla saç Stilisti yok,” diyerek sinemadaki muvaffakiyetlerinin sebebini anlatmıştı.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Manisa araç kiralama Manisa evden eve nakliyat