Miyomlar Gebeliğe Engel Olur mu?

22.12.2018
A+
A-
Miyomlar Gebeliğe Engel Olur mu?

Her Kadının merak ettiği soru, miyomlar gebeliğe engel olur mu? Rahim kaslar sayesinde doğumda bebeği dışarı atar. Miyom denilen yapılarda bu kaslarda meydana gelir. Bir miyomun gebeliğe engel teşkil etmesi için, yeri, sayısı ve büyüklüğü oldukça önemlidir. Miyomların içlerinde sıvı vardır. Miyomların tehlikeli olup olmadığına miyoma göre karar verilir. Ancak miyomlu Hamilelik geçiren Kadınlarda Hamilelik şikâyetleri daha ağır geçer. Doğumun nasıl yapılacağına da yine miyomlar incelenerek karar verilir.

Miyomlar Hamilelik Sürecini Nasıl Etkiler?

Miyomlar rahim içerisine yerleştikleri zamanlarda, bebeğin buraya tutunmasını engelleyebilirler. Rahim kas dokusu içerisinde oluşan miyomlarda ise hamile kalma olasılığını nasıl etkileyeceği konusunda kesin bir bilgi yoktur. Rahim duvarında olmayan miyomlar ise zaten Hamilelik sürecini etkilemezler. Miyomlar genetik kökenli olabilirler ve miyom olan Kadınların %5’i miyom kaynaklıdır.Miyomlar Gebeliğe Engel Olur mu?

İlginizi Çekebilir:  Kamuflaj Makyaj Nasıl Yapılır?

Miyomlar En Çok Ne Zaman Görülür?

Kadınlarda miyomlar 25-30 yaş aralığında sık görülmeye başlar. Bunun yanı sıra 35-40 yaşları arasında ki Kadınlar ise miyom riski en yüksek olanlardır. Yaş ilerledikçe miyomların etkileme oranı daha da artar. Gebe kalamayan Kadınların neden gebe kalamadıkları detaylı olarak incelendiğinde %10 gibi bir grubun sebebi miyom olarak tespit edilmiştir. Yani miyomlar genelde hamile kalmaya engel olmazlar. Rahim kasında olan miyomlarla ilgili en ciddi sıkıntı tüplere yakın olmalarıdır. Bunlar tüplerin işlevlerini yapmasını engeller.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.