Okullar açıldığında çocukların uyku nizamı konusunda panik olmayın

12.02.2021
A+
A-

Yarıyıl tatili biterken çocukların okula tekrar ahenk sağlamada yaşayabilecekleri zorluklara değinen Uzman Klinik Psikolog Ayşe Şahin …

Okullar açıldığında çocukların uyku nizamı konusunda panik olmayın

Yarıyıl tatili biterken çocukların okula tekrar ahenk sağlamada yaşayabilecekleri zorluklara değinen Uzman Klinik Psikolog Ayşe Şahin, ebeveynlere değerli tavsiyelerde bulundu.

Okullar açıldığında çocukların uyku nizamı konusunda panik olmayın

Çocuklar anlayışla karşılanmalı

Çocuklar da yetişkinler üzere olaylar karşısında yaşıtlarından farklı reaksiyon ve davranışlar sergileyebilirler. Birtakım çocuklar yarıyıl tatilinin bitmesini heyecanla karşılayıp, hasret duyduğu arkadaşlarına ve öğretmenlerine kavuştuğu bir süreç olarak değerlendirebiliyor. Kimi çocuklar için de bu süreç epey telaş verici olabiliyor. Çocuklarda derslerde muvaffakiyet tasası, rutine ahenk sağlayamama korkusu, geçmişte yaşanan aksiliklerin tekrarlaması üzere telaşlar oluşabiliyor.

‘Bu kadar büyütecek ne var?, Korkacağın bir şey yok, abartıyorsun’ üzere telaffuzlar çocuğun kendini anlaşılmamış hissetmesine sebep olacaktır. Çocukların kendilerini anlatmalarına fırsat verilmelidir, his ve kanılarını ortaya çıkarmalarını teşvik eden konuşmalar yapılmalıdır. Çocuğun telaşları anlayışla karşılanmalı ve rahatlatıcı bir tavır sergilenmelidir.

Okullar açıldığında çocukların uyku nizamı konusunda panik olmayın

Uyku nizamı konusunda panik olmayın

Çocuğun 3 haftalık tatil müddetinde uyku nizamında birtakım değişimlerin olması epeyce olağandır. Bu sistemi bir anda değiştirmeye çalışmayın. Çocuğa erken uyuması için baskı yapmak çocuğun ailesiyle olan bağlantısı bozup tasa seviyesini daha fazla arttırabilir. Derslere katılmak için erken kalkan çocuk, bir gün evvel geç yatmış olsa bile erken uyandığı gün kendisi daha erken yatağa gitmek isteyecektir. Uykunun bir gereksinime dönüşmesi için sabırlı olun.

İlginizi Çekebilir:  Emziren Annelerin En Sık Sorduğu Sorular

Okulun birinci günlerinde çocuğa fazla sorumluluk yüklemeyin. Tatil sürecinden okul periyoduna geçişte sorumlulukların kademeli olarak arttırılması çocuklar için daha sağlıklı olacaktır. Aile yahut okul tarafından bir anda fazla sorumluluk yüklenmesi çocuğun bu geçişte zorlanmasına sebep olabilir.

Dersler başlamadan evvel okul araç gereçlerini çocukla birlikte almak motivasyonu artırabilir. Sevdiği kahramanların olduğu ders araç ve gereçlerle birlikte renkli kalemler çocuğun keyif alacağı bir hazırlıkla okulu beklemesini sağlayabilir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Manisa araç kiralama Manisa evden eve nakliyat