Şevval Ayında kılınacak 8 rekat Uteka (Azatlılar) namazı ve tarifi! Uteka namazı nasıl kılınır, hangi müddetler okunur? Ne vakit kılınır?

18.05.2021
A+
A-

Şevval ayı hangi günlerdir? Şevval ayında kılınacak namazlar ve tanımı nedir? Şevval ayında hangi namazlar kılınır? Uteka namazı nedir? Azatlılar …

Şevval Ayında kılınacak 8 rekat Uteka (Azatlılar) namazı ve tarifi! Uteka namazı nasıl kılınır, hangi müddetler okunur? Ne vakit kılınır?

Şevval ayı hangi günlerdir? Şevval ayında kılınacak namazlar ve tanımı nedir? Şevval ayında hangi namazlar kılınır? Uteka namazı nedir? Azatlılar namazı nedir, nasıl kılınır? Şevval ayında kılınacak 8 rekatlık namaz ve tanımı nedir? Şevval Ayında kılınacak 8 rekat Uteka (Azatlılar) namazı ve tarifi! Uteka namazı nasıl kılınır, hangi müddetler okunur? Ne vakit kılınır? Namaz tanımına haberimizden ulaşabilirsiniz.

ŞEVVAL AYI NE VAKİT BAŞLIYOR, NE VAKİT BİTİYOR?

Şevval ayı 13 Mayıs Perşembe 2021 günü başladı. Yani Şevval ayının 1. günü 13 Mayıs Perşembe günü idi. 10 Haziran Perşembe günü ise Şevval ayının son günü olacaktır.

ŞEVVAL AYINDA KILINACAK ÇOK FAZİLETLİ, ÇOK KIYMETLİ UTEKA (AZATLILAR) NAMAZI VE TANIMI

Enes (Radıyallahu Anh)’dan rivayet edilen bir hadis-i şerifte Rasulullah (Sallallahu Aleyhi ve Sellem) şöyle buyurmuştur:

“Her kim Şevval ayı içerisinde gece yahut gündüz 8 rekat kılar, her rekatında Fatiha Suresi’nden sonra 15 defa İhlas Mühleti okur, namazını bitirince 70 kez ‘Sübhânellâh’ der, sonra 70 kez de bana salevât okursa (Allahümme Salli Ale Seyyidina Muhammedivveale Ali Seyyidina Muhammed), beni hak ile peygamber olarak gönderen Allah-u Te’ala ismine yemin ederim ki Allah-u Te’ala o kişi için kalbine hikmet pınarları akıtır ve lisanını hikmetle konuşturur, ayrıyeten Allah-u Te’ala ona dünyanın kaygısını ve devasını (başına gelen şeylerden nasıl kurtulacağını) gösterir.

Yeniden beni hak ile peygamber olarak gönderen Allah-u Te’ala’ya yemin ederim ki, her kim bu namazı tanım edildiği üzere kılarsa namazın son secdesinden başını kaldırmadan Allah-u Te’ala onun günahlarını bağışlar, ölDüğünde ise affedilmiş bir şehid olarak vefat eder.

Hangi bir kul bu namazı seferdeyken kılarsa Allah-u Te’ala kesinlikle ona istediği yere gidip gelmeyi kolay eder. Bu kulun borcu varsa Allah-u Te’ala borcunu ödettirir ve Allah-u Te’ala’dan bir isteği varsa onu yerine getirir.

İlginizi Çekebilir:  Browni nasıl yapılır? Browni için gereken materyaller nelerdir? En yeterli kolay browni tanımı

Beni hak ile peygamber olarak gönderen Allah-u Te’ala’ya yemin ederim ki, hangi bir kul bu namazı kılarsa okuduğu her ayet-i kerimeye ve her harfine karşılık olarak Allah-u Te’ala kendisine cennette bir mahrefe verir.”

Bunun üzerine: “Ya Rasulellah! Mahrefe de nedir?” diye sual edilince: “Cennetteki bahçelerdir ki, ağaçlarından bir ağacın altında atlı süvari 100 yıl dolaşır da o ağacı(n kapladığı alanı gezmeyi) bitiremez.” buyurdu.

(Kaynak : Abdülkadir el-Cilani, el-Ğunye – el-Üchûri, Şerhu’l-Üchûri ala Nazmihi fil-akaid)

(Teşekkür : Bu namaz tanımlarını, hadisleri, zikirlerin ve ibadetlerin yapılışını Arapça’dan çeviren, günümüze ulaştıran ve bizlerin faydalanmasını sağlayan sayın Cübbeli Ahmet Hoca’ ya teşekkür ediyoruz. Kendisinden Allah razı olsun, bol bereketli vakitler versin.)

UTEKA NAMAZI KISACA TANIMI (REKATLARA NAZARAN OKUNACAK SURELER)

Uteka (Azatlılar) namazı 8 rekattır.

  • 1. rekat : 1 Fatiha + 15 İhlas Müddeti
  • 2. rekat : 1 Fatiha + 15 İhlas Müddeti
  • 3. rekat : 1 Fatiha + 15 İhlas Mühleti
  • 4. rekat : 1 Fatiha + 15 İhlas Müddeti
  • 5. rekat : 1 Fatiha + 15 İhlas Mühleti
  • 6. rekat : 1 Fatiha + 15 İhlas Müddeti
  • 7. rekat : 1 Fatiha + 15 İhlas Müddeti
  • 8. rekat : 1 Fatiha + 15 İhlas Müddeti

Namaz bitince 70 kez ‘Subhânellah’ zikri çekilir. Akabinde 70 sefer Salavat çekilir.

UTEKA (AZATLILAR) NAMAZI NE VAKİT KILINIR?

Uteka (Azatlılar) namazı Şevval ayı içerisinde kılınıyor. Buna nazaran üstte tanımını paylaştığımız bu namazı 13 Mayıs Perşembe ve 10 Haziran Perşembe tarihleri ortasında kılabilirsiniz. Şimdiden Allah kabul eylesin…

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Manisa araç kiralama Manisa evden eve nakliyat