Vücutta Üretilen Kemik – Paget Hastalığı Nedir?

22.11.2018
A+
A-
Vücutta Üretilen Kemik – Paget Hastalığı Nedir?

Vücutta Üretilen Kemik sağlık tehdidi oluşturuyor. Bazen vücudumuz farklı tepkiler verir ve bizlerde bunun yaşlıktan kaynaklandığını düşünebiliriz. Burada en önemli olan işaretleri doğru yorumlamak ve bir uzmandan yardım almak gerekmektedir.

Paget Hastalığı Nedir?

Biçim bozucu kemik hastalığı olarak adlandırılan bu rahatsızlığın en çok leğen, kol, bacak ve kaburga kemiklerinde görülen bir bölgesel rahatsızlıktır. Vücutta bulunan kemiklere ait dokuların parçalanması ile ortaya çıkmaktadır. Bu olay karşısında vücut yeni bir kemik üretmek için çabalar ancak kemik üretmek için hızı arttırdığı için yeni üretilen kemik diğer kemikler göre daha kırılgan bir yapıya sahip olur. Paget rahatsızlığı daha çok vücutta bulunan küçük kemiklerde görülür. Rahatsızlık nedeniyle kemikler vücuda düzensiz olarak yerleşir. İlerleyen yaşlarda ortaya çıkan hastalığın erkekler ve Kadınlarda görülme olasılıkları aynıdır. Hastalığın tipik bir belirtisi bulunmamakla birlikte vücuttaki kemiklerde ağrılar ve yanmalar meydana gelir. 40 yaşından sonra daha çok görülen hastalık ancak röntgen çektirildiği zaman tespit edilebilmektedir.Vücutta Üretilen Kemik – Paget Hastalığı Nedir?

İlginizi Çekebilir:  Erken Yumurtalık Yetmezliği Nedir?

Hastalığın Belirtiler

Hastalık vücutta farklı farklı tepkiler göstermekte olu en belirginleri;

  1. Baş Dönmesi
  2. Baş Ağrısı
  3. Duyma Kaybı
  4. Kulaklarda Çınlama
  5. Ayaklar ve Ellerde Uyuşmalar
  6. Dengede Kalmada Zorluklar
  7. Kol ve Bacaklarda Hareket Kabiliyet Kayıpları
  8. Tuvaletini Kontrol Edememe

Tedavisi

Hastanın şikâyetlerine göre tedavi şekilleri vardır. En çok ilaç ve hormon tedavisi tercih edilmektedir. Diğer bir yöntem ise Fizik Tedavidir.

Umut
Umut
9 Kadın haber sitesinde yazar. Hayatı boyunca bir çok projede rol alarak kendini geliştirmeye devam etmekte. Kendisinin bilgilerinden faydalanabilir içeriklerini büyük keyifle okuyabilirsiniz.
YAZARA AİT TÜM YAZILAR
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Manisa araç kiralama Manisa evden eve nakliyat