Yeni Doğan Bebekler İçin Ay Ay Bebek Beslenmesi

Yeni Doğan Bebekler İçin Ay Ay Bebek Beslenmesi

Beslenme bebeğin gelişip büyümesinde son derece önemli bir faktördür. Çünkü beslenme bebeğin hem fiziksel hem de zihinsel açıdan gelişmesini sağlamaktadır. Bebekler yaşlarına göre doğru ve yeterli beslenirlerse sorun yaşanmaz akranları ile birlikte gelişir. Ancak beslenme eksiklikleri ya da yetersiz beslenme gibi durumlar çocuğun gelişmesini olumsuz yönde etkileyeceğinden bazı rahatsızlıklara maruz kalabilir.

Bebekler Ay Ay Ne Yemelidir?

Bebekler doğduktan sonra aylık değişimler göstererek beslenmeleri belli bir program dâhilinde uygulanmalıdır.

İlk 6 Ay Beslenme;

İlk 6 ay kesinlikle anne sütü verilmelidir. Bebek emdiği sürece bu süre uzatılabilir. Gerekirse 4. 5. 6. aylardan sonra yan takviye besin maddeleri de verilebilir. Bu tamamen doktor tavsiyesi ve yönlendirilmesi ile alakalıdır ve bebeğe göre değişen bir durumdur.

Şayet anne sütü yoksa bu durumda doğduğu andan itibaren anne sütü yerini tutmasa da anne sütüne en yakın bebek mamaları önerilmektedir.

Anne sütünün önemi saymakla bitmez bu nedenle sütü olan her anne bebek emmeyi bırakıncaya kadar bebeğini emzirmelidir.

4. ve 5. Aylarda Beslenme;

Anne sütüne ek olarak yoğurt ve sebze püreleri derilebilir.

İlginizi Çekebilir:  Mutfak İç Dekorasyon Örnekleri

0-6 Aylık Bebeğin Beslenmesi Nasıl Olmalı (Video)

6. ve 9. Aylarda Beslenme;

İnek sütünde püre haline getirilen bebe bisküvileri, etli sebze yemeklerinden yemeğin suyundan da ilave edilerek hazırlanan püreler ile mevsimlik meyve püreleri yedirilebilir.

9. ve 12. Aylarda Beslenme;

Bu dönem bebeğin yiyecek çeşitliliğinin arttığı bir dönemdir. Bebek yeni tatlarla tanışır. Süt, yoğurt, meyve ve sebze püreleri, yumurta sarısı, yemek sularına doğranan minik ekmek içleri, bebeğe özel hazırlanan çeşitli sebze çorbaları bebeğe yedirilmelidir.

Hızlı bir biçimde yeni tatlarla tanışan bebeğin neleri severek yedikleri, neleri sevmedikleri de gözlemlenmelidir.

9. Ay’dan Sonra Bebek Beslenmesi Nasıl Olmalı Bebek Nasıl Beslenmeli (Video)

12 Ayını Doldurduktan Sonra Beslenme;

Artık bebek yaşını doldurduğundan, büyüklerin yediği yemeklere de iştirak etmeye başlamalıdır. Ancak, süt, yumurta, yoğurt, et suyu, sebze ve meyveler ile püreler bebeğin menüsünden hiç eksik edilmemelidir.

Yaşını dolduran bebekler kesinlikle gazlı içeceklerle, şekerleme çeşitleri ile tanıştırılmamalıdır. Evde yapılan özel katı meyve sıkacakları ya normal sıkıcılar ile bebeklere taze meyve ve sebze suları içirilmelidir.

Umut
Umut
9 Kadın haber sitesinde yazar. Hayatı boyunca bir çok projede rol alarak kendini geliştirmeye devam etmekte. Kendisinin bilgilerinden faydalanabilir içeriklerini büyük keyifle okuyabilirsiniz.
YAZARA AİT TÜM YAZILAR
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.