Yumurtaya Yetiştirme Kodu Uygulaması

19.12.2018
A+
A-
Yumurtaya Yetiştirme Kodu Uygulaması

Yumurtaya Yetiştirme Kodu Uygulaması geliyor. Türk Gıda Kodeksi resmi gazetede yayınlaması ile birlikte Ülkemizde bulunan yumurta üreticilerine ürettikleri yumurtaların üzerine yetiştirme metod kodunu basma zorunluluğunu getirdi.

Yumurta Üzerindeki Rakamlar Ne Anlama Gelmektedir

Yeni yürürlüğe giren bu uygulama ile üretilen yumurtaların üzerine dört farklı üretim kodu basılacak. Aslında bu kodlar alınan tavuğun kalitesini ve cinsini anlatmaktadır. Yumurtalara basılacak olan bu kodlar harf ve sayılardan oluşmaktadır. Yumurta tüketicilerinin burada en çok dikkat etmesi gereken ise basılan olan kodun ilk iki sayısıdır. Bu sayılar 0, 1, 2, 3 şekilden sıralanmaktadır.Yumurtaya Yetiştirme Kodu Uygulaması

Yumurta Kodları

1) 0 Numarası ile Başlayan Yumurtalar: Bu yumurtalar organik yumurta anlamına gelmektedir. Yani tavuğun yediği yemin ve yetiştirildiği ortamın organik olduğunun göstermektedir. Bu yumurtaların hiç bir kimyasal barındırmadığı ve en sağlıklısı olduğu anlamına gelmektedir. Diğer yumurtalara göre daha pahalı satılmasının sebebi de budur.

İlginizi Çekebilir:  Gebelikte Alkol Kullanımı Bebeğe Nasıl Zarar Verir?

2) İlk Rakamı 1 ise: Bu kodu taşıyan yumurtalar gezen tavuklara ait yumurtalardır. Tavuk çiftliklerinde yetişen ve gezen tavuklara ait yumurtalardır. Organik yumurtadan sonra gelen en sağlıklı yumurta çeşididir.

3) 2 Kodu İle Başlayanlar: Kümeste yetişen tavuklara ait yumurtalara verilen kod numarasıdır. Piyasalarda bu kodla damgalanmış yumurtalar ile sıklıkla karşılaşabilirsiniz. Bu yumurtaların organik ve sağlıklı yemle beslenen tavuklardan elde edildiğin söylemek mümkün değildir.

4) 3 Numara İle Başlayanlar: Bu yumurtalar kafes tavuğu diye tabir edilen çiftliklerde fabrikasyon usulü ile üretilen yumurtalardır. En ucuz yumurta türüdür.

Tolga Tolga
Tolga Tolga
Ben Tolga İstanbul 1992 doğumluyum. İlginç içerikler oluşturmayı ve bunları okumaya meraklı kişilerle paylaşmayı severim bundan sonra 9 Kadın web sitesindeyim. İletişim: tolga@9kadin.com
YAZARA AİT TÜM YAZILAR
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Manisa araç kiralama Manisa evden eve nakliyat