replica watches

Yurtdışında Yabancı Dil Eğitimi Alarak İngilizcenizi Geliştirin

28.09.2018
A+
A-
Yurtdışında Yabancı Dil Eğitimi Alarak İngilizcenizi Geliştirin

Dünyanın ortak dili olan İngilizce; kariyerimizde, iletişimimizde, farklı kültürlerdeki insanlarla bağ kurmamızda, eğitimimizde, farkındalıklı olmamızda, özgüvenimizi arttırmamızda vb. nedenlerden dolayı çok önemlidir. Biraz eskilere gittiğimizde ise İngilizce bilmek, kişileri daha bir ayrıcalıklı kılardı. Şuan günümüze baktığımızda ise İngilizce bilmek zorundaymışız gibi, bilmemek ayıpmış gibi bir baskı altında olduğumuzu kimse inkar edemez herhalde. Ben de o bilmeyenlerden, konuşamayanlardan, baskı altında olanlardandım, ama İngilizce hazırlığı olan bir üniversitede okuduğum için öğrenmek zorundaydım. Bölümüm %100 İngilizce olduğu için öğrenmekten başka hiç bir çarem yoktu. Peki o halde ne yaptım?

Gözümü açtığımda bilmediğim bir havalimanında, bilmediğim bir havayı soluyordum. İngiltere’deydim…

Hiç bilmediğim bir dili kendi ana vatanında öğrenmenin en doğru karar olduğunu düşünüyordum, hala da öyle düşünüyorum. 🙂 Neden Amerika ya da Kanada değildi? İngiltere’nin Türkiye’ye yakın olmasından, bir dili öğrenmenin en iyi yolunun ana vatanında öğrenilebileceğini düşünüyor olmamdan ve daha az yol masrafı olacağı gibi sebeblerden dolayı İngiltere’yi seçtim. Tabi şartlar kişiden kişiye göre değişir…

Yurtdışında Yabancı Dil Eğitimi Alarak İngilizcenizi Geliştirin

Yurtdışında İngilizce Dil Eğitimi

Yanınızda ailenizden, arkadaşlarınızdan kimsenin olmayışı, başıma ne gelirse gelsin yalnızım düşüncesi ne kadar korkunç gibi gözükse de İngilizce’yi öğrenmenize çok büyük bir katkı sağlıyor. Bir kere Türkçe konuşabileceğiniz kimse yok, yol bilmiyorsunuz, alışveriş yapmanız gerekiyor, evinize gitmeniz gerekiyor, kaldığınız aile yada yurttaki yabancı arkadaşlarınız size sorular soruyor, hasta oldunuz hastaneye gittiniz, derdinizi anlatmak zorundasınız v.b. nedenlerden dolayı aslında tek bir şey yapmanız gerekiyor “CEVAP VERME ZORUNLULUĞU” işte düğümün çözüm noktasıda burası oluyor. İstemeseniz de mecbur kaldığınız sebebler sizi cevap verme zorunluluğuna sokuyor. İşte bu esnada pratik kazanıyorsunuz. Türkiye’de belki aman yanlış bir şey mi söyledim gibi düşünceler orada inanın aklınıza bile gelmiyor. Gramer korkusundan tamamen uzaklaşıyorsunuz. Zaten oradaki insanlar sizin konuşmanızdan yabancı olduğunuzu anlıyor ve çoğu insan emin olun yardım etmek istiyor. Korkmayın, cesaretinizi toplayın ve durumunuz, imkanınız varsa zaman kaybetmeyin…

İngiltere’ye gitmeden önce İngiliz’lerin çok soğuk olduğunu söylemişlerdi, yanıldılar. Çoğu insan size yardımcı olmaya çalışıyor, güler yüzlü davranıyorlar. İlla tek tük canınızı sıkan insanlarla da karşılacaksınız ama dediğim gibi tek tük, o yüzden düşünmenize bile gerek yok. Kendi ülkemizde bile somurtkan, itici o kadar insan varken tek tük böyle insanlarla karşılaşmanız kadar doğal bir şeyde yok.

Yurtdışında Yabancı Dil Eğitimi Alarak İngilizcenizi Geliştirin

İngilizce’nin ana vatanı İngiltere

Ben size burada şu okula gidin, bu yer daha iyi gibi bir şeyler söylemeyeceğim. Oraya gittiğimde bunların hiçbirinin çokta önemli olmadığını anladım. Tecrübeme dayanarak söylüyorum çok iyi bir okula, ya da çok iyi bir kurumla gitmenize gerek yok. Orada aslolan sokağa çıkıp konuşup, bildiklerinizi pratiğe döküp, kendinize fazladan bir şeyler katmak ve inanın bu okulda olsaydı yurt dışına gitmezdiniz… Ben bu anlamda iyi bir okul, iyi bir kurumla gitmiştim fakat çok gereksiz olduğunu orada anladım… Ben İngilizce’yi okulda değil, kaldığım ailenin yanında öğrendim bu anlamda çok şanslı olanlardandım. Okul, sadece sizin arkadaşlık kurmanız için bir araç…

İlginizi Çekebilir:  Şık Görünmek İstiyorsanız Bunları Yapın

Gittiğiniz yerde illaki Türk’lerle karşılaşacaksınız, merhabadan ileri gitmeyin. Zaten gittiğiniz yerde herkes sizin gibi olacak o yüzden arkadaş edinemem gibi korkuları da unutun! Unutmayın oraya tek bir amaç için gittiniz…

Okulunuzun sağladığı size uygun olan aktivitelere mutlaka katılın. Hem arkadaş edinmek adına hem de sosyalleşmek için…

Arkadaşlık kurduğunuz kişilerle hafta sonlarınızı mutlaka planlayın. Hem ülkeyi gezin, hem de bol bol sohbet edin. Küçücük cümlelerle hatta kelimelerle başlayan serüveniniz kocaman cümlelere dönüşecek, inanın…

Yurtdışında Yabancı Dil Eğitimi Alarak İngilizcenizi Geliştirin

yeni dil yeni arkadaşlıklar

Eğer bir aile yanında kalıyorsanız, o size bir şeyler sormasa bile siz sorun, öğrenin. Sohbet sohbeti açacaktır. Ailenize yanlış cümleler kurduğumda beni uyarın, doğrusunu öğrenmek istiyorum diye söyleyin. Bu ailenizin daha da hoşuna gidecektir. Bu arada ailenizle iyi anlaşmaya bakın, eğer anlaşabilirseniz hiç beklemediğiniz sürprizlerle karşılaşabilirsiniz. Mesela sevdiğiniz yemekleri yapabilir, normalde paralı olan çamaşır makinasını kullanmanıza o hafta ücret almaz vb. Küçük gibi gözüken şeylerin orada ne kadar büyük anlamlar kazanacağını göreceksiniz. Bir kere bütçenizi idare etmeyi bilmiyorsanız, öğreneceksiniz yoksa aç kalırsınız.

Birazda neden İngiltere’yi tercih etmemelisiniz, ondan bahsedelim…

 • Para birimi Sterlin olduğu için, çok pahalı.
 • Yemekleri güzel değil. (Her şeyi donduruyorlar)
 • İngiltere’de ılıman okyanus iklimi görülür bu yüzden sürekli yağmur yağar.
 • Part-time çalışma olanağınız diğer ülkelere oranla daha azdır. Dil okuluna gitmek için vize aldığınız için zaten yasal olarak hiçbir ülkede çalışamazsınız, fakat benim Kanada’ya giden çoğu arkadaşım illegal olarak çalışabilme imkanı yakaladı. İngiltere’de tanıdığınız yoksa bu fırsatı elde etme imkanınızda yok. (Eğer çalışmak istiyorsanız “Work & Travel” yapabilirsiniz.)
Yurtdışında Yabancı Dil Eğitimi Alarak İngilizcenizi Geliştirin

İngiltere’de İngilizce Eğitim

 • Uygun market alışverişi yapmak için; Poundland, Tesco, Asda gibi marketlerden alışveriş yapabilirsiniz. Hangi ilde kalırsanız kalın her sokakta bulabileceğiniz marketlerdir.
 • Giyim alışverişi yapmak için; Primark, New Look bu mağazalara bakabilirsiniz.
 • Aileniz ya da herhangi bir yakınınız harçlığınızı yollayacaksa ATM’lerden para çekmeniz gerekecek, buda baya bir kesintiye sebeb olacak, bu yüzden eğer toplu paranızı yanınıza alıp gidebilme imkanınız varsa böylesi sizin bütçeniz için daha iyi olacaktır.
 • İngilizce’yi öğrenmek için en ideal süre 5 aydır. İmkanınız varsa 5 ay kalmanızı tavsiye ederim.
rojda aydın
rojda aydın
Merhabalar samimi okurlarım, Sizlerle bugüne kadar ki edindiğim tecrübelerimi paylaşmak için buradayım. Sayfam ağırlıklı olarak motivasyon ve bakım üzerine olacaktır. Fakat eminim ki herkesin kendinden bir şeyler bulabileceği ve en önemlisi kendine bir şeyler katabileceği platformuma hoşgeldiniz diyorum. :)
YAZARA AİT TÜM YAZILAR
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 36 YORUM
 1. Meral B. dedi ki:

  Merhaba Rojda Hn,oyle akici ve icten yorumlamissiniz ki insanin yurtdisi seyahate heveslenmemesi mumkun degil.Tekrar basarili bir yazi olmus.Ilgiyle okudum.Sevgilerimle☺

 2. Seda dedi ki:

  Endişeleri olan, cesareti olmayan kişiler için çok iyi motivasyon yazısı olmuş.

 3. Şeyda dedi ki:

  Ben de bu yaz dil eğitimi için yurtdışına gitmeyi düşünüyorum ama hala Kanada ve İngiltere arasında gidip geliyorum. Okuduğum bu yazı beni çok iyi motive etti, teşekkürler.

 4. Aslı Su dedi ki:

  Herkes dil eğitimi için Amerika diyor ama bencede cok haklısınız İngiltere hem ülkemize yakınlık olarak hemde aksan olarak cok daha mantıklı. Çok akıcı bir yazı olmuş tebrikler 🙂

 5. Zehra dedi ki:

  Tecrübelerinizi merakla bekliyor olacağım😍

 6. Yd dedi ki:

  Ben de bu yaz İngiltere’ye gitmeyi düşünüyorum, çok faydalı bir yazı olmuş teşekkürler

 7. Bety dedi ki:

  Pek çok kişinin araştırdığı bir konuya değinmeniz oldukça yararlı olmuş. Bu konu hakkında endişelerimi, sürekli kafamda olan soruları aydınlattığınız için teşekkür ederim. Yazılarınızı ilgiyle okuyorum Rojda hanım.

 8. Deniz dedi ki:

  Hep bir yurtdışı planım vardı fakat bilmediğim bir ülke , bilmediğim bir dil, tanımadığım insanları kafamda tasarlaya tasarlaya kendimi uzaklastırdım yıllarca. Bu yazıyı okuyunca içimdeki o heves yeniden canlandı. Size çok teşekkür ediyorum.

 9. Tülay dedi ki:

  Bu yazıyı okumak benim için büyük bir avantaj oldu. Çocuklarıma bu konuda gönül rahatlığı ile bilgilendirme yapabilir ve cesaret verebilirim. Kaleminize sağlık Rojda hanım.

 10. Soni dedi ki:

  Tam düşüncelerimi ifade etmişsiniz 👍🏻

 11. MERVE dedi ki:

  Ne kadar samimi bir yazı olmuş meraklarımızı gidermek adına her konuya değinmişsiniz sıkılmadan keyifle ve merakla okudum devamındaki yazıları takipteyim 👀 😊

 12. Sevgi dedi ki:

  Çok başarılı bir yazı olmuş rojda hanım. Tecrübelerinizi bu kadar başarılı bize anlattığınız için teşekkür ederim ☺ inşallah okuyan çogu kişi için çok faydalı olur.

 13. Nimolikaa dedi ki:

  Pek cok kisinin düşünüp cesaret edemediği bi konu hakkında deneyimlerinizi bilgilerinizi bize aktarıp aklımızda ki sorulara cevap niteliğindeki yazınız tam bi motivasyon kaynağı olmuş.

 14. Betul dedi ki:

  Yurtdisinda egitimi cok dusunuyordum faydasi olur mu diye ya da basarabilir miyim diye bu yaziyla daha cok kendime guvendim ve artik kesinlikle dusunuyorum. İngiltereye gittigimde gezip gormem gereken yerlerle alakali da yazi yazarsaniz cook sevinirim🙏🏼🙏🏼🙏🏼

 15. Yasemin dedi ki:

  Superrr umarim sizin gibi deneyim edinme firsatim olur tesekkurlerr

 16. Etek Fiyatları dedi ki:

  Kafamdaki cogu soru isaretini bu yaziyla birlikte gidermis oldum.Baska deneyimlerinizi de paylasmanizi heyecanla bekliyorum.Superr!!

 17. Oykum dedi ki:

  Aklimdaki cogu soru isaretini gidermemi sagladi yaziniz cok verimli oldu.Baska deneyimlerinizi de heyecanla bekliyorum.Superr!!

 18. Dilay dedi ki:

  Merak ettiğim herşeyin cevabını ayrıntılı olarak aldım 👍🏼 Teşekkürler.

 19. Dilay dedi ki:

  Merak ettiğim herşeyin cevabını ayrıntılı olarak aldım güzel bir yazı olmuş teşekkürler👍🏼😘

 20. dedi ki:

  Bu sıralar araştırma yapıyordum hangi ülke benim için daha faydalı olur diye, İngiltere ilk sıralardaydı ama kararsızdım, yazınız bir kaç merakımı giderdi, teşekkürler 🙂

 21. Dila dedi ki:

  İnsanın içindeki bir çok endişeyi, soru işaretini gidericek bir yazı olmuş ve her türlü konuya değinmişsiniz. Bir sonraki yazılarınızı merakla bekliyoruz.

 22. Etek Modelleri dedi ki:

  Dil için kesinlikle bende İngiltere’yi istiyorum. Yazınız çok faydalı oldu çok teşekkür ederim!

 23. özlem dedi ki:

  yaa resmen karşılıklı konuşurmuşcasına anlatmışsınız okurken off ne diyo bu diye düşünmek yerine daha fazla ne bilgisi edinebilirim merakıyla okunuyor yazılarınız. Mükemmel !

 24. Aynur dedi ki:

  18 yaşında bir kızım var ve açıkçası başka bir ülkeye yalnız başına göndermekten korkuyorum bir anne olarak, ama artık günümüzde İngilizce ya da farklı bir dil bilmek çok önemli olduğundan gitmesi gerektiğini de biliyorum. Ya da Türkiye’de kalarak yabancı dilini geliştirebilir mi ? Açıkçası kafam çok karışık, cevap verirseniz çok sevinirim. Ayrıca, çok bilgilendirici bir yazı olmuş.
  Teşekkürler…

  1. rojda aydın dedi ki:

   Benim olduğum okulda ilkokula giden öğrenciler bile vardı. Hiç terettüt etmeden iyi araştırmalar yaparak, çocuğunuzun geleceği için göndermenizden yanayım. Evet tabiyki de geliştirebilir, bu konuyla ilgili birkaç gün sonra bir yazı paylaşacağım. Takipte kalın lütfen ❤️

 25. Fulya dedi ki:

  Ben de bu yaz İngiltere’ye gitmeyi düşünüyorum ancak aklımda bazı soru işaretleri vardı. Bunların hepsinin cevabını almış oldum sayenizde, çok teşekkürler

 26. Fulya dedi ki:

  Ben de bu yaz İngiltere’ye gitmeyi düşünüyorum yazdıklarınız sayesinde endişelendiğim birçok konuda içim rahatladı. Çok teşekkürler

 27. Özge dedi ki:

  Yurt dışına gitmek ve dilimi geliştirmek tek hayalim şu sıralar ama yukarda bahsettiğiniz korkular endişeler bana tercüman oldu. İnsanlarımızın bu konudaki sorununu ve çözümünü çok güzel açıklamışsınız. Güzel bir yazı olmuş 👏🏻

 28. İrem Deniz dedi ki:

  Harika bir yazı olmuş,kalemine sağlık Rojdacımm:))

 29. Bengisu dedi ki:

  Seneye yurtdisina gitme fikrim var tabular bu yaziyla oturdu cok tesekkurler 3 yazinizda da bir cok bilgi edindim harikasiniz

 30. Buse dedi ki:

  Size en içten en samimiyetimle söylüyorum keyifle okudum ve kendimce önemli şeyler öğrendiğimi düşünüyorum. Seneye bende İngiltere’ye bir kurumla gidecektim. Şuan tamamen work&travel düşüncesindeyim 🙂 teşekkürlere

 31. Gizli Hayran dedi ki:

  Ben sizi bizzat tanıyorum 😉 söylediklerinin hepsi doğrudur. Ben olsam İngiltere’de Easrbourne’e hatta ve hatta Miss Sally’nin yanına giderim. Eğlence,hayat dolu ve size İngilizceyi yutturabilecek bir insan :):)

 32. Ezgi dedi ki:

  Rojda hanım amerika ile ingiltere arasındaydım ingilizlerin soğuk olduğunu biliyordum bende ama ingiltereyide düşünebilirim sanırım teşekkürler 🙂

 33. Cemre dedi ki:

  Valla aklımızda oluşabilecek her türlü soru işaretini cevaplar bir yazı olmuş. Teşekkürler:)

 34. Damla dedi ki:

  Aradığım tüm soruların cevaplarını bu yazıda buldum. Bilgilendirdiğiniz konular zaten aklımızda soru işaretlerinin olduğu konularda cok faydalı olmuş teşekkür ederiz

 35. Serap dedi ki:

  Yurtdışında eğitim düşünenler için enfes bir yazı. 👏🏼

Sperrmüll Berlin

Antalya escort Akseki escort Aksu escort Belek escort Demre escort Döşemealtı escort Elmalı escort Finike escort Gazipaşa escort Gündoğmuş escort İbradi escort berlin escort escort Dubai türkçe alt yazılı porno film canlı seks sex anıları porno izke paply.org

Wohnungsauflösung Berlin

Manisa araç kiralama Manisa evden eve nakliyat